To projekt prospołeczny - tak o przyjętym we wtorek przez rząd projekcie nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze mówi minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. Regulacja wprowadza możliwość upadłości konsumenckiej wobec osób fizycznych, które nie są przedsiębiorcami.

"Pozwoli wielu ludziom wydobyć się z poważnych tarapatów finansowych w sytuacjach przez nich niezawinionych" - powiedział we wtorek po posiedzeniu rządu Ćwiąkalski.

Obecnie upadłość można ogłosić tylko wobec firm i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Z upadłości konsumenckiej będzie można skorzystać raz na 10 lat, w przypadku, gdy zadłużenie powstało z przyczyn niezależnych od dłużnika, np. na skutek zdarzeń losowych. "Projekt zakłada, że okres między oddłużeniami nie może być krótszy niż 10 lat. Jeżeli do majątku upadłego będzie należeć mieszkanie lub dom, powinny być one przeznaczone na spłatę długu. Dłużnik powinien zamieszkać w wynajętym mieszkaniu" - mówił Ćwiąkalski.

O ogłoszeniu upadłości konsumenckiej będzie decydował sąd. Na wniosek upadłego ma on orzekać o planie spłat wierzytelności. Okres spłat nie powinien przekroczyć 5 lat, może on zostać jednak przedłużony o 2 lata.

"Dłużnik korzystający z tego przywileju będzie zobowiązany dobrowolnie, lojalnie i uczciwie współpracować z organami prowadzącymi postępowanie upadłościowe" - wyjaśnił minister.

W okresie spłat dłużnik nie będzie mógł robić zakupów z odroczonym terminem płatności lub na raty

"Jeżeli dłużnik naruszy obowiązki, da dowód, że nie jest osobą wiarygodną i nie zasługuje na oddłużenie, to postępowanie będzie można umorzyć. Wtedy zostanie zobowiązany do spłaty całości swoich wierzytelności" - dodał minister.

W okresie spłat dłużnik nie będzie mógł robić zakupów z odroczonym terminem płatności lub na raty.

Sąd będzie mógł zwiększyć zakres spłat dłużnika w razie poprawy jego sytuacji materialnej. Chodzi o przypadki nadzwyczajne, na przykład otrzymanie darowizny, spadku czy wygranej w grach losowych.

Zgodnie z projektem, koszty postępowania upadłościowego dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej będą niższe niż w przypadku przedsiębiorców. Opłata za wszczęcie postępowania wyniesie 200 zł.