statystyki

Nowe przepisy unijne o crowdfundingu. Społecznościowe finansowanie nawet do 5 mln euro

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński13.10.2020, 08:56; Aktualizacja: 13.10.2020, 08:59
przyszłość euro

5 października Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które umożliwią platformom crowdfundingowym łatwe świadczenie usług na całym rynku UE. Wejdą one w życie w październiku 2021 r.źródło: ShutterStock

Łatwiejsze pozyskanie funduszy przez firmy mające pomysł na biznes oraz lepsza ochrona inwestorów korzystających z platform crowdfundingowych. To główne cele nowego unijnego rozporządzenia.

Crowdfunding – tak określa się zbieranie kapitału za pośrednictwem platformy internetowej. Przedsiębiorca, który ma pomysł, dzieli się nim z internautami. A ci, jeśli uważają, że jest on wart realizacji, przekazują pieniądze. Coraz większą popularnością ten model działania zaczyna się cieszyć wśród podmiotów szukających finansowania dla rozwoju swojej działalności, oferujących inwestorom udział w zyskach. W założeniu wszyscy zyskują: szukający pieniędzy, bo nie traci kontroli nad prowadzonym biznesem, jak i inwestorzy, bo stopa zwrotu może znacznie przewyższać tą z typowych inwestycji.

Szkopuł w tym, że przepisy dotyczące crowdfundingu obowiązujące w poszczególnych państwach członkowskich UE nie są jednolite. Oznacza to niepewność prawa i niechęć inwestorów do angażowania się w projekty w innym kraju, a także obawy platform crowdfundingowych co do oferowania usług transgranicznych. Dowód? W sprawozdaniu Komisji Europejskiej z 2015 r. stwierdzono, że w 2013 i 2014 r. projekty crowdfundingowe były realizowane w każdym państwie członkowskim, a w 206 908 projektów zebrało łącznie 2,3 mld euro finansowania. Zarazem projekty transgraniczne stanowiły tylko 8,5 proc. zebranej kwoty w 2013 r. i 7,3 proc. w 2014 r.

Wyższy limit


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane