statystyki

Jak się zmieni obrót akcjami po dematerializacji

autor: Adw. Dr Karol Rusin, Apl. Adw. Łukasz Szczepaniak05.09.2020, 14:00
1 marca 2021 r. – to termin obowiązkowej dematerializacji akcji spółek – od tego dnia występować będą one wyłącznie w formie zdematerializowanej.

1 marca 2021 r. – to termin obowiązkowej dematerializacji akcji spółek – od tego dnia występować będą one wyłącznie w formie zdematerializowanej.źródło: ShutterStock

Po 1 marca 2021 r. dla przeniesienia ich własności nie wystarczy samo zawarcie umowy nabycia walorów. Skutek prawny wywoła dopiero ujawnienie jej w rejestrze akcjonariuszy.

1 marca 2021 r. – to termin obowiązkowej dematerializacji akcji spółek – od tego dnia występować będą one wyłącznie w formie zdematerializowanej. Tymczasem przedsiębiorcy już się zastanawiają, jak będzie wyglądał po zmianach obrót akcjami spółek niepublicznych, a także jakie będą zasady prowadzenia rejestru akcjonariuszy i dokonywania w nim wpisów. Pojawiają się też pytania o obrót walorami w okresie przejściowym – a więc gdy papierowe akcje zostaną zdeponowane w spółce. Wyjaśniamy zatem te i inne wątpliwości.

Jak wygląda rejestr akcjonariuszy?

Rejestr akcjonariuszy będzie prowadzony w formie elektronicznej. Zawierać on będzie dane identyfikujące spółkę oraz liczbę i oznaczenie akcji poszczególnych serii wyemitowanych przez nią wraz z informacjami dotyczącymi uprzywilejowania tych walorów i ewentualnych ograniczeń w ich zbywaniu. Dodatkowo w rejestrze znajdować się mają dane każdego z akcjonariuszy. Im też przypisane zostaną posiadane przez nich akcje i prawa z nimi związane. Rejestr zawierał będzie również zapisy o pokryciu akcji, jak i o ewentualnych obowiązkach wobec spółki ciążących na wspólniku. Przy czym należy pamiętać, że dla jednej spółki może być prowadzony wyłącznie jeden rejestr akcjonariuszy – dla wszystkich wyemitowanych przez nią akcji.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane