Oszukani na chińskim rynku. Nie wiadomo, kto zapłaci za wadliwy sprzęt?

autor: Klara Klinger, Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki25.05.2020, 08:05; Aktualizacja: 25.05.2020, 08:20
Udało nam się ustalić, że limit, jaki przypadał na miedziowego giganta, to 369 mln zł, Lotos mógł dokonać zakupów za 56 mln zł, a ARP za 400 mln zł.

Udało nam się ustalić, że limit, jaki przypadał na miedziowego giganta, to 369 mln zł, Lotos mógł dokonać zakupów za 56 mln zł, a ARP za 400 mln zł.źródło: ShutterStock

Premier zlecił trzem spółkom zakupy środków ochrony i testów za ponad 800 mln zł. Firmy mogą nie dostać pełnego zwrotu pieniędzy.

Początek koronawirusa w Europie to wyścig w kupowaniu maseczek, testów czy kombinezonów ochronnych. Towar był deficytowy. Dlatego rząd realizował zakupy różnymi kanałami. Zlecenie dostały m.in. spółki Skarbu Państwa: KGHM, Lotos i Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP). Z informacji DGP wynika, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM) podpisała z nimi umowy, w których określono limit wydatków – w sumie na 825 mln zł. – Podstawą do działań spółek były najpierw polecenia premiera, potem decyzja administracyjna, a następnie podpisane umowy – mówi nam szef KPRM minister Michał Dworczyk.

Udało nam się ustalić, że limit, jaki przypadał na miedziowego giganta, to 369 mln zł, Lotos mógł dokonać zakupów za 56 mln zł, a ARP za 400 mln zł. – Dwie ostatnie spółki wykorzystały niemal całą sumę, a KGHM wydał ponad 200 mln zł – twierdzi nasz informator z kręgów rządowych. Nie znamy jednak szczegółowej struktury zakupów. Wiadomo już, że część sprzętu ochronnego – maseczek nie spełnia wymogów i jest niezgodna z wytycznymi premiera. Nieufnie do chińskiego sprzętu zaczęto podchodzić, gdy Ministerstwo Zdrowia otrzymało pierwsze badania towaru zakupionego m.in. przez KGHM.

– 29 kwietnia pobraliśmy z Agencji Rezerw Materiałowych (ARM) maseczki od KGHM. 30 kwietnia wieczorem dostaliśmy wyniki badań. Okazało się, że maseczki nie spełniają norm – mówił w wywiadzie dla DGP wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Wstrzymano wydawanie towaru, który leży na razie w magazynach.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Solution(2020-05-26 16:05) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego maski nie spełniające norm obowiązujących w służbie zdrowia nie są sprzedawane Polakom? Do noszenia masek w miejscach publicznych nie ma norm i każda maska jest ok, wystarczy, że zakrywa nos i usta.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane