Niemiecka tarcza antykryzysowa budzi niepokój

autor: Artur Ciechanowicz19.05.2020, 12:24; Aktualizacja: 19.05.2020, 12:24
Gigantyczne kwoty pompowane w niemiecką gospodarkę mogą jednak mieć też częściowo nieprzewidywalne skutki dla polityki wewnętrznej.

Gigantyczne kwoty pompowane w niemiecką gospodarkę mogą jednak mieć też częściowo nieprzewidywalne skutki dla polityki wewnętrznej.źródło: ShutterStock

Wiceszefowa KE Margrethe Vestager uważa, że wsparcie RFN dla gospodarki może przynieść negatywne skutki dla wspólnego rynku.

Połowa wartości zaakceptowanych przez Komisję Europejską państwowych programów pomocowych, które mają złagodzić gospodarcze skutki pandemii koronawirusa, przypada na Niemcy – poinformowała Margrethe Vestager w rozmowie z dziennikiem „Süddeutsche Zeitung”. „Ogromne różnice” między krajami członkowskimi to zdaniem duńskiej polityk powód do niepokoju. Dysproporcje mogą zakłócić konkurencję na rynku wewnętrznym i spowolnić ożywienie gospodarcze.

– W pewnym stopniu już teraz mamy z tym do czynienia – podkreśliła wiceszefowa KE. Zastrzegła jednak, że zadaniem Komisji nie jest odrzucanie wniosków, tylko sprawdzenie, czy są zgodne z obowiązującymi ramami prawnymi. Niemiecki pakiet pomocowy dla gospodarki dotkniętej przez skutki pandemii koronawirusa opiewa na 750 mld euro. Jest to największy tego typu program w historii RFN. Dla porównania analogiczny pakiet we Francji jest wart 345 mld euro, a w Hiszpanii – 200 mld euro.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane