Bieg z przeszkodami po pieniądze na tarczę. Rząd liczy na wsparcie NBP

autor: Bartek Godusławski22.04.2020, 07:00; Aktualizacja: 22.04.2020, 07:22
Adam Glapiński

Adam Glapińskiźródło: PAP Archiwum
autor zdjęcia: Andrzej Lange

Rząd nakłania bank centralny, żeby ten kupował obligacje bezpośrednio od Polskiego Funduszu Rozwoju. Bez tego może być problem z szybkim pozyskaniem pieniędzy na walkę z kryzysem.

Jeszcze w tym roku rząd musi pożyczyć 100 mld zł, żeby złagodzić wpływ koronawirusa na gospodarkę. Drugie tyle zamierza pozyskać z emisji obligacji PFR, który dostarczy firmom preferencyjne pożyczki (tzw. tarcza finansowa).

Narodowy Bank Polski zapowiedział już skup rządowego długu z rynku wtórnego. Sęk w tym, że na ten sam kanał finansowania liczy PFR (będzie emitował obligacje z gwarancją Skarbu), a to już nie jest takie pewne.

– NBP powinien kupować papiery bezpośrednio od PFR. Banki mogą nie chcieć zapewnić finansowania w takim tempie, jakie będzie potrzebne, by sprawnie pomagać firmom. Rozmawiamy na ten temat z bankiem centralnym – mówi nasz informator z rządu.

Formalnie NBP nie finansuje rządowych wydatków, bo zabrania tego konstytucja. Ale robi to pośrednio i pod hasłem zwiększania płynności sektora bankowego. Do tej pory skupił obligacje za ponad 50 mld zł. Z tego prawdopodobnie ok. 40 mld zł od państwowego BGK, któremu resort finansów sprzedaje papiery poza oficjalnymi aukcjami. Dzięki temu ministerstwo ma szybkie finansowanie z pominięciem rynku.

Zielonego światła dla uruchomienia pomocy ciągle nie dała Bruksela

– Niemożliwe, aby sektor bankowy w ciągu kilku miesięcy kupił obligacje PFR za 100 mld zł. Upraszczając, to wydrenowałoby go ze wszystkich rezerw. Do tego PFR nie był do tej pory emitentem, nie wiadomo, czy jego papiery będą płynne – ocenia Mikołaj Raczyński z Noble Funds TFI.

Problemy z finansowaniem oznaczają wolniejsze tempo udzielania pomocy przedsiębiorstwom, którym w oczy zagląda widmo bankructwa. Do funduszu wpłynęło już ponad 180 wniosków o wsparcie od dużych firm, które aplikują o kilka miliardów złotych.

Co więcej, rząd ciągle czeka też na zielone światło z Brukseli dla uruchomienia tarczy finansowej. Notyfikacja do KE została wysłana dwa tygodnie temu, ale wciąż nie ma w tej sprawie decyzji. To opóźnia zarówno proces pozyskiwania pieniędzy przez PFR, jak i przelewania środków na konta firm

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała, że trwają ostatnie prace organizacyjne pozwalające na sprzedaż obligacji z gwarancją państwa przez Polski Funduszu Rozwoju. – Emisja powinna nastąpić w ciągu trzech tygodni. Chcemy być gotowi z kredytami w drugiej połowie maja – powiedziała.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (6)

 • Krzysztof M.(2020-04-22 10:01) Zgłoś naruszenie 110

  A zaproponować godziwe oprocentowanie obligacji dla właścicieli lokat i zerowych ror-ów to niełaska, tylko zrujnować przez druk pieniędzy?

  Odpowiedz
 • 2 mld Zł dziennie kosztuje blokowanie gospodarki(2020-04-22 18:01) Zgłoś naruszenie 103

  bo raptem 3 tys ludzi jest chorych, a 300 zmarło..... za ułamek tej kasy można by było ich izolować w zamknietym obszarze i leczyć, A nie blokować cały Kraj bo 0,0001% populacji może umrzeć. Szwedzi maja rację

  Odpowiedz
 • sn(2020-04-22 12:27) Zgłoś naruszenie 80

  Miała być góra pieniędzy, nie dawno mówiono, co zniknęła ?. Chyba liczono jak PRLu zgarnąć pieniądze ludzi z depozytów i pozostawić pustą kasę banków i SP. Czy ktoś tu odpowiedzialnie się wypowiadał ?. Kto wprowadza w błąd nas i Rząd ?. kom poniżej do analizy przez NBP i RPP .Tak oszczędności konieczne i na dużą skalę w rządzie i samorządach ,cięcia etatów zbędnych, wiele powielających się ,rozpasane pensje ,pozorne nagrody,premie (za wykonywanie solidne obowiązków jest pensja) ,bo są planowane duże wydatki budżetu RP. Wystarczy złagodzić, usunąć zbędne, niektóre przepisy biurokratyczne i wykorzystać internet do załatwiania wielu spraw Obywateli w urzędach UG,ZUS, US itp. a będą duże oszczędności. Uruchomić mały, ale rodzimy kapitał ( w skali kraju duży) poprzez opłacalne oszczędności ludzi i firm , procenty od lokat powyżej inflacji planowanej 2,7% (ma być ok.5-6% ?!!!) ,kredyty nie 8-12% przy aktualnych 1 a nawet 0,5 % od lokaty rocznej ( to daje 800% narzutu ,która firma budowlano -instalacyjna usługowa ma takie narzuty i z tego zyski paręset procent, do sprawdzenia oferty i kosztorysy przetargowe ,kto nie wie ?) ,bo to niszczy gospodarkę małych naszych firm, bo duże korpo korzystają z kapitałów za granicą. Banki i firmy korpo mają duże zyski ,które przerzucają przez raje podatkowe za 1-2 % , nie płacą jeszcze u nas podatku CIT8 jak nasze małe 19% + 15%. .Zdrowe tu relacje ekonomiczne (dot. stóp do depozytów i kredytów ) ,pomogłyby udźwignąć w szczególności przez małe firmy skutków obecnego kryzysu. Wiele firm korzysta w biznesie z kredytów itp.dałoby to szansę złagodzenia im kosztów, przetrwania!.

  Odpowiedz
 • Insktor Prac(2020-04-22 14:56) Zgłoś naruszenie 410

  Jak to nie ma pieniędzy? a ile Tusk który co najwyzej 8 lat pracował malując kominy dostaje gaży za swoje stanowiska.

  Odpowiedz
 • Darek(2020-04-22 18:34) Zgłoś naruszenie 41

  Dzisiaj wyszło szydło z worka. NBP kupił obligacje skarbowe za 78 mld zł w ciągu ostatnich 2 tygodni. Wcześniej wydawało się, że to zaledwie 40 mld zł. Do tego dochodzi 100 mld zł, które PFR ma wyemitować w około 8 tygodni. Można założyć, że banki będą w stanie kupić max połowę tej kwoty. Reszta tj. 50 mld zł znowu z NBP. Razem to jakieś 30% budżetu państwa, wydrukowane w ok. 2 miesiące. Szacunek

  Odpowiedz
 • pilat(2020-04-23 07:43) Zgłoś naruszenie 20

  ta mor---da wsam raz za kratki sie nadaje popatrzcie czy nie mam racji tak poludzku 10 lat z hakiem a hak...?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane