Komisja Europejska uruchomiła we wtorek konsultacje publiczne w sprawie zaostrzenia celu redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2030 rok. Obecnie ten cel wynosi 40 proc. Bruksela podkreśla, że przez koronawirusa nie zrezygnuje ze swoich ambicji klimatycznych.

Projekt prawa klimatycznego przedstawiony przez KE na początku marca zakłada, że plan w sprawie zwiększenia celu redukcji emisji CO2 do 2030 roku do 50-55 proc. w porównaniu do poziomów z 1990 roku zostanie przedstawiony jesienią. Uruchomione we wtorek konsultacje mają dać szanse zainteresowanym stronom, a także obywatelom na odniesienie się do tych pomysłów.

"Główny nacisk KE oczywiście położony jest na walkę z pandemią koronawirusa, ale jednocześnie kontynuujemy nasze prace przygotowawcze w sprawie priorytetów długoterminowych takich jak Europejski Zielony Ład. Jak wiadomo jest on naszą strategią wzrostu, która będzie centralnym filarem odbudowy gospodarczej Europy" - powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Vivian Loonela.