Koronawirus pokrzyżował plany. Za co można odzyskać pieniądze i na jakich zasadach [RADY EKSPERTÓW]

autor: Piotr Szymaniak, Karolina Szmit, Mec. Jacek Krzyżak17.03.2020, 08:44; Aktualizacja: 24.03.2020, 12:13
Powoływanie się przez przedsiębiorcę na siłę wyższą w konkretnych przypadkach może oznaczać, że będzie on chciał zatrzymać pieniądze wpłacane tytułem zaliczek, zadatków, opłat rezerwacyjnych etc. Czy tego typu wpłaty może on zatrzymać w całości, czy tylko do wysokości poniesionych przez niego kosztów w związku z przygotowaniem usługi, ostatecznie niewykonanej?

Powoływanie się przez przedsiębiorcę na siłę wyższą w konkretnych przypadkach może oznaczać, że będzie on chciał zatrzymać pieniądze wpłacane tytułem zaliczek, zadatków, opłat rezerwacyjnych etc. Czy tego typu wpłaty może on zatrzymać w całości, czy tylko do wysokości poniesionych przez niego kosztów w związku z przygotowaniem usługi, ostatecznie niewykonanej?źródło: ShutterStock

Pytań o praktyczne skutki, zwłaszcza finansowe, wprowadzonych przez władze ograniczeń wciąż przybywa. Poproszeni przez DGP eksperci odpowiadają na część z nich.

Zamknięciu wszystkich placówek oświatowych towarzyszy również odwoływanie odpłatnych zajęć dodatkowych: sportowych, artystycznych czy naukowych. Czy rodzice i opiekunowie mogą się ubiegać o zwrot pieniędzy za zajęcia, które się nie odbyły?

Co do zasady rodzice mają prawo do żądania zwrotu pieniędzy za zajęcia, które się nie odbyły. Żądanie zapłaty za usługi, które nie zostały wykonane, prowadziłoby do bezpodstawnego wzbogacenia po stronie usługodawcy. Natomiast uznanie, iż mamy do czynienia z siłą wyższą skutkującą niewykonaniem umowy, prowadzi do braku odpowiedzialności za powstałe z tego powodu szkody oraz konieczność (możliwość) dokończenia umowy po ustaniu siły wyższej.

Zachęcam do lektury umów podpisanych przez rodziców, bowiem może się w nich znajdować klauzula regulująca powyższą kwestię – przewidująca np. możliwość wskazania innego terminu zajęć w przypadku braku możliwości zorganizowania ich w uprzednio wyznaczonym terminie. W sytuacji gdy zajęcia zastępcze się odbędą, możliwości żądania zwrotu pieniędzy nie będzie. Ponadto podczas lektury umowy proszę zwrócić uwagę na to, za co tak naprawdę płacimy. Może się bowiem okazać, iż opłata za wykonanie konkretnych usług edukacyjnych jest tylko jednym z wielu składników ostatecznej ceny, obok np. najmu sprzętu, opłaty eksploatacyjnej, ubezpieczenia itp.  

Podstawa prawna


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Magda(2020-04-03 13:07) Zgłoś naruszenie 00

    A co jeśli ja ze szkółką pływacką nie mam żadnej umowy tylko zapłata została uregulowana przelewem?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane