Znowu widmo deficytu w państwowej kasie

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki21.11.2019, 07:40; Aktualizacja: 21.11.2019, 08:01
premier Mateusz Morawiecki

premier Mateusz Morawieckiźródło: PAP
autor zdjęcia: Marcin Obara

Nie będzie likwidacji 30-krotności, ale za to powstanie fundusz, który weźmie na siebie wypłatę dodatkowych emerytur.

PiS wycofał ustawę o zniesieniu limitu składek na ubezpieczenie społeczne, czyli tzw. 30-krotności. – Nie było pełnego porozumienia w koalicji rządzącej, więc projekt został wycofany. Na pewno będą trwały rozmowy, ale co dalej, trudno powiedzieć – mówi szef sejmowej Komisji Finansów Publicznych Henryk Kowalczyk. Projekt został wycofany, gdy okazało się, że opozycja, w tym lewica, zagłosuje przeciwko niemu, a nie udało się do zmiany zdania przekonać posłów Porozumienia Jarosława Gowina. To z satysfakcją odnotowała opozycja. – To pierwsze poważne pęknięcie Zjednoczonej Prawicy – zauważa Jarosław Urbaniak poseł PO.

Ale już pojawiły się informacje, że PiS może do projektu wrócić. Szef Stałego Komitetu rządu Łukasz Schreiber zapowiada, że zanim trafi ponownie do Sejmu, miałby być skonsultowany. Politycy PiS nie wykluczają więc, że wróci w zmodyfikowanej formie. Choć wydaje się, że nie wpłynie to na postawę posłów Porozumienia. – Pewnie jest intencja wnioskodawców, żeby do projektu wrócić. Na pewno decyzja, by nie procedować tego projektu, była słuszna i myślę, że będzie to decyzja długoterminowa. Będziemy dyskutować o innych możliwych źródłach dochodów budżetowych, jako Porozumienie mamy długą listę propozycji – mówi Wojciech Murdzek, poseł Porozumienia. Choć jest oszczędny w szczegółach.

Na pewno dla rządu to najważniejszy obecnie aspekt wycofania z 30-krotności, ponieważ jak wynika z naszych rozmów z politykami PiS, nawet gdyby projekt wrócił po konsultacjach, to jego wejście w życie w przyszłym roku jest wątpliwe.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane