Cały świat zadaje sobie dziś pytanie: Kto w tym roku zdobędzie Pokojową Nagrodę Nobla? Oficjalna lista nominacji musi być utrzymana w tajemnicy, jednak sami nominujący ujawniają, kogo zgłosili do nagrody. Wśród kandydatów jest organizacja ekologiczna WWF, saudyjscy aktywiści walczący o prawa kobiet, Jerzy Owsiak, Greta Thunberg, a nawet Donald Trump. Laureat zostanie ogłoszony w piątek, 11 października, samo zaś wręczenie nagrody nastąpi w Oslo 10 grudnia. Warto podkreślić, że medal, który otrzyma osoba zasłużona dla pokoju, promuje niezwykłą inicjatywę.
ikona lupy />
Kopalnia złota - fairmined. Fot. The Alliance for Responsible Mining. / Media

Od 1901 roku medal Pokojowej Nagrody Nobla nieprzerwanie powstaje w Mennicy Norweskiej, należącej do Samlerhuset Group. Natomiast od 2015 jest wybijany wyłącznie ze złota posiadającego certyfikat Fairmined Gold.

Na pomoc ludziom i przyrodzie

Dziś około 20 milionów ludzi w Ameryce Południowej, Azji i Afryce wydobywa złoto w sposób zagrażający ich życiu i środowisku. W takich kopalniach często wykorzystywana jest praca dzieci, przy oczyszczaniu złota stosuje się śmiertelnie niebezpieczną rtęć, a kruszec trafia w ręce grup przestępczych.

Sposób na włączenie kopalni z najbiedniejszych regionów świata w obieg uczciwego handlu znalazła organizacja non profit - Alians na rzecz Odpowiedzialnego Wydobycia, przyznająca certyfikat Fairmined Gold. Celem inicjatywy jest znaczna poprawa warunków pracy górników wsparcie lokalnych społeczności wokół kopalni i ochrona środowiska.

Jak to działa?

Uzyskanie certyfikatu jest poprzedzone okresem przygotowań i wsparciem ze strony Aliansu na rzecz Odpowiedzialnego Wydobycia, który zapewnia dodatkowe środki konieczne do wprowadzenia zmian. Kopalnie otrzymują również za swoją pracę znacznie większe pieniądze, ale są zobowiązane do inwestowania ich w poprawę warunków pracy i rozwój społeczny.

ikona lupy />
medal - Pokojowa Nagroda Nobla. Fot. The Alliance for Responsible Mining. / Media

Społeczne zaangażowanie kopalni

Do 2019 roku certyfikat Fairmined zdobyło 8 kopalń w Kolumbii, Peru i Mongolii. Kolejnych 20 z Ameryki Południowej, Afryki i Azji przystosowuje się do jego uzyskania. Te kopalnie są na ogół największymi pracodawcami w regionie, ich rolą jest również pomoc lokalnym społecznościom.

Na przykład peruwiańska kopalnia Macdesa wspierała całe miejscowości dotknięte pożarem, inna peruwiańska organizacja górnicza San Luis SA wypłaca wynagrodzenia dla okolicznych nauczycieli i pracowników służby zdrowia. Mongolska kopalnia Shijir Khishig wspiera równouprawnienie kobiet, buduje domy dla bezdomnych rodzin i tworzy ogrodzenia chroniące przed lawinami.

Podwójne zwycięstwo Kolumbii

W 2016 roku Pokojowa Nagroda Nobla trafiła w ręce prezydenta Kolumbii – Juana Manuela Santosa za wysiłki na rzecz zakończenia wojny domowej w jego kraju. Medal, który mu przyznano, został wykonany z certyfikowanego złota Fairmined, wydobywanego właśnie Kolumbii.

Podczas ceremonii wręczenia Nobla prezydent rozmawiał z górnikiem Danielem Riascosem z kopalni złota Coodmila, która dostarczyła złoto na medal i działa w rejonie dotkniętym wojną domową.
„Spotkanie z prezydentem bardzo mnie uszczęśliwiło, bo pokazało jak wielki krok wykonaliśmy w naszej społeczności Coodmilla włączając się w program Fairmined Gold. To był historyczny moment dla górników z małej kopalni i byłem bardzo dumny, że mogłem ich reprezentować – ludzi, którzy chcą działać na rzecz wspólnego dobra.’ – mówił wzruszony górnik.

„Pokojowa Nagroda Nobla nadaje rozgłos idei Fairmined i pomaga zwrócić uwagę świata na warunki pracy w kopalniach złota. Pokazuje również firmom z branży jubilerskiej i numizmatycznej oraz ich klientom, że warto zapłacić więcej za złoto, które ratuje życie całych społeczności”– mówi Szymon Majewski ze Skarbnicy Narodowej, która w ramach Samlerhuset Group wspiera inicjatywę Fairmined.

Więcej informacji na stronie: http://www.fairmined.org/

Skarbnica Narodowa jest wiodącym dystrybutorem monet i medali okolicznościowych w Polsce, przedstawicielem norweskiej Samlerhuset Group - jednej z największych firm w branży numizmatycznej operującej w 14 krajach Europy. Samlerhuset jest właścicielem targów numizmatycznych World Money Fair w Berlinie oraz Mennicy Norweskiej, która wybija medal Pokojowej Nagrody Nobla. Powstała w 2005 roku, Skarbnica Narodowa we współpracy z mennicami przygotowuje własne i oryginalne serie numizmatów, jest także oficjalnym dystrybutorem m.in.: Francuskiej Mennicy Państwowej, Mennicy Norweskiej, Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej, Mennicy Królestwa Hiszpanii, Ludowego Banku Chin, Mennicy Austriackiej, Mennicy Fińskiej, Mennicy Południowoafrykańskiej, Brytyjskiej Mennicy Królewskiej i innych,.