Na przełomie roku czeka nas wzrost cen, choć ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2019 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,1%, a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,6%.

Według szybkiego szacunku GUS inflacja we wrześnie spadła, ale nadal jest w wysoka w porównaniu do tego, co działo się w ostatnich latach.

Reklama

- Ten spadek inflacji jest przejściowy. Czeka nas wzrost inflacji na przełomie roku. Wiele będzie zależało od przyszłego Parlamentu i decyzji nowego rządu. Nadal nie wiemy jak bardzo wzrosną ceny energii elektrycznej – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Inflacja może wzrosnąć powyżej 3 proc., ale później będzie osuwała się w granice 2 proc.

W porównaniu z innymi krajami UE inflacja w Polsce jest wysoka. W Hiszpanii czy Włoszech inflacji niemal nie ma. To jednak niekoniecznie jest dobre dla tych państw.

- Nie spodziewamy się, aby RPP tą inflacją jakoś specjalnie się stresowała, a ze względu na spowolnienie gospodarcze w Europie, które będzie zakradać się do naszej gospodarki zakładamy, że Rada zdecyduje się na obniżenie stóp procentowych w przyszłym roku – komentuje ekspert XTB.