statystyki

Ciąg dalszy kłopotów Zakładów Mięsnych Henryk Kania

autor: Marek Chądzyński, Patrycja Otto13.06.2019, 08:05; Aktualizacja: 13.06.2019, 12:39
mięso

Zakłady przetwórcze liczą na podniesienie marż, które obecnie sięgają maksymalnie 2 proc.źródło: ShutterStock

Najpierw dwa banki wypowiedziały spółce umowy kredytowe, teraz straciła ona samochody. Będzie też musiała spłacić pożyczkę, którą gwarantowała.

Mowa o pożyczce udzielonej przez firmę Cargobull przedsiębiorstwu HK Logistic, którą ZM Kania gwarantowały. Pożyczkodawca wezwał spółkę do zapłaty z tego tytułu m.in. ponad 735 tys. euro, co w jego opinii powinno było nastąpić do 11 czerwca. To nie wszystko: ZM Kania zostały właśnie pozbawione wszystkich samochodów, które oddała im w leasing firma Alphabet Polska Fleet Management. Oprócz tego mają czas do przyszłej środy na spłatę prawie 324 tys. zł zaległych rat leasingowych i opłat serwisowych. To pokłosie wypowiedzenia przez Alphabet umów.

Nowe żądania wobec ZM Kania są skutkiem złej sytuacji finansowej spółki. Jeden z czołowych producentów wędlin na polskim rynku ograniczył produkcję i zapowiedział, że może ją całkowicie wstrzymać, bo ma kłopoty z pozyskaniem kapitału obrotowego. To nim mógłby finansować zakup surowca, ale kasa ZM Kania świeci pustkami. Sprawy nie ułatwia wcześniejsze wypowiedzenie umów kredytowych przez Alior i Bank Handlowy. To najwięksi wierzyciele finansowi ZM Kania. Im i Santanderowi Polska zakłady są winne w sumie ponad 362 mln zł.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane