statystyki

Ciąg dalszy kłopotów Zakładów Mięsnych Henryk Kania

autor: Marek Chądzyński, Patrycja Otto13.06.2019, 08:05; Aktualizacja: 13.06.2019, 12:39
mięso

Zakłady przetwórcze liczą na podniesienie marż, które obecnie sięgają maksymalnie 2 proc.źródło: ShutterStock

Najpierw dwa banki wypowiedziały spółce umowy kredytowe, teraz straciła ona samochody. Będzie też musiała spłacić pożyczkę, którą gwarantowała.

Mowa o pożyczce udzielonej przez firmę Cargobull przedsiębiorstwu HK Logistic, którą ZM Kania gwarantowały. Pożyczkodawca wezwał spółkę do zapłaty z tego tytułu m.in. ponad 735 tys. euro, co w jego opinii powinno było nastąpić do 11 czerwca. To nie wszystko: ZM Kania zostały właśnie pozbawione wszystkich samochodów, które oddała im w leasing firma Alphabet Polska Fleet Management. Oprócz tego mają czas do przyszłej środy na spłatę prawie 324 tys. zł zaległych rat leasingowych i opłat serwisowych. To pokłosie wypowiedzenia przez Alphabet umów.

Nowe żądania wobec ZM Kania są skutkiem złej sytuacji finansowej spółki. Jeden z czołowych producentów wędlin na polskim rynku ograniczył produkcję i zapowiedział, że może ją całkowicie wstrzymać, bo ma kłopoty z pozyskaniem kapitału obrotowego. To nim mógłby finansować zakup surowca, ale kasa ZM Kania świeci pustkami. Sprawy nie ułatwia wcześniejsze wypowiedzenie umów kredytowych przez Alior i Bank Handlowy. To najwięksi wierzyciele finansowi ZM Kania. Im i Santanderowi Polska zakłady są winne w sumie ponad 362 mln zł.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane