statystyki

Brexit: Co będzie z wykonywaniem orzeczeń oraz skutecznością umów o właściwość sądów?

autor: Zbigniew Drabik, Mariusz Purgał14.05.2019, 10:36; Aktualizacja: 14.05.2019, 10:37
Sposób wyjścia Wielkiej Brytanii z UE będzie miał wpływ na sytuację przedsiębiorców toczących spory z kontrahentami. Przy czym podpisanie porozumienia i tak nie rozwiąże wszystkich problemów.

Sposób wyjścia Wielkiej Brytanii z UE będzie miał wpływ na sytuację przedsiębiorców toczących spory z kontrahentami. Przy czym podpisanie porozumienia i tak nie rozwiąże wszystkich problemów.źródło: ShutterStock

Sposób wyjścia Wielkiej Brytanii z UE będzie miał wpływ na sytuację przedsiębiorców toczących spory z kontrahentami. Przy czym podpisanie porozumienia i tak nie rozwiąże wszystkich problemów.

Wśród wielu pytań, jakie stawiane są przez przedsiębiorców w związku z Brexitem, pojawiają się przede wszystkim dotyczące tego, co będzie z uznawaniem oraz wykonywaniem orzeczeń sądowych wydanych przez sądy państw członkowskich UE po wyjściu Wielkiej Brytanii ze wspólnoty, jak kształtowane będą kwestie właściwości (jurysdykcji) sądów w przypadku toczących się sporów oraz czy zapisy w umowach dotyczące jurysdykcji pozostaną ważne. Odpowiedzi na nie są ważne m.in. dla firm, które zawierają umowy i prowadzą spory sądowe z kontrahentami z terenu Wielkiej Brytanii.

Unijne udogodnienia

Przez lata w ramach UE wypracowano ujednolicone reguły współpracy m.in. w sferze prowadzenia międzynarodowego postępowania cywilnego. Przyjęte dotychczas zasady obrotu prawnego, uznawania i wykonywania orzeczeń wydanych przez sądy państw członkowskich znacznie upraszczają i przyspieszają realizację praw. Przykładowo w licznych przypadkach orzeczenie wydane w jednym państwie jest automatycznie uznawane w innych krajach bez konieczności przeprowadzania specjalnego postępowania (odmowa uznania może nastąpić jedynie w kilku wyjątkowych przypadkach). Strona zainteresowana wykonaniem orzeczenia może powołać się w jednym państwie członkowskim na orzeczenie wydane w innym państwie, przedkładając odpis tego orzeczenia oraz odpowiednie zaświadczenie potwierdzające jego wykonalność. Podobnie, zgodnie z postanowieniami rozporządzenia w sprawie utworzenia europejskiego tytułu egzekucyjnego dla roszczeń bezspornych, wyrok w sprawie roszczenia bezspornego wydany w państwie członkowskim UE może podlegać uznaniu i wykonaniu w innym państwie członkowskim po uprzednim uzyskaniu zaświadczenia europejskiego tytułu egzekucyjnego. Nie jest konieczne zatem wszczynanie odrębnego postępowania w celu stwierdzenia wykonalności takiego orzeczenia. Powyższe rozwiązanie wpływa korzystnie na czas i efektywność dochodzenia roszczeń, zmniejszając również koszty z tym związane. Istotne znaczenie mają również mechanizmy, zgodnie z którymi możliwe jest przeprowadzenie dowodów w jednym państwie na potrzeby postępowań w sprawach cywilnych i handlowych toczących się przed sądem innego państwa UE. Aktualnie ta szeroka gama instrumentów prawnych wypracowanych przez wiele lat na szczeblu unijnym ma zastosowanie do Wielkiej Brytanii jako do członka wspólnoty. Inaczej mówiąc: obecnie przedsiębiorstwa, jak i obywatele UE mogą spać spokojnie. Jednak brexit ten sen może zburzyć, a przynajmniej zakłócić. Sytuacja, w zależności od warunków „rozwodu”, kształtować się może w zróżnicowany sposób. To, na jakich zasadach będą prowadzone postępowania transgraniczne pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi UE oraz Londynem, ostatecznie zdeterminowane będzie tym, czy kraj ten zdecyduje się przyjąć warunki umowy o wystąpieniu. Jej brak będzie skutkował oparciem relacji pomiędzy Wielką Brykania a pozostałymi państwami UE na porządkach prawnych poszczególnych krajów uzupełnionych o regulacje prawa międzynarodowego, znajdujących na nowo zastosowanie.

Jeśli będzie umowa

Najbardziej pożądana dla wszystkich byłaby sytuacja, gdyby oczywiście doszło do podpisania porozumienia na temat warunków wyjścia. Umowa o wystąpieniu pośród licznych zagadnień dotyczących wzajemnych relacji pomiędzy UE i Zjednoczonym Królestwem ureguluje bowiem także kwestie związane z jurysdykcją sądów, uznawaniem oraz wykonywaniem wyroków wydanych przez sądy państw członkowskich Unii Europejskiej. I tak: o ile Wielka Brytania ratyfikuje umowę o wystąpieniu, począwszy od dnia brexitu do końca 2020 r. państwo to będzie znajdowało się w tzw. okresie przejściowym. Przy czym okres ten może zostać przedłużony o rok lub dwa lata, a zatem maksymalnie może trwać do końca 2022 r.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane