statystyki

Odwołanie z zarządu nie zawsze uzasadnia wypowiedzenie

11.04.2019, 19:00
W przypadku angażu na czas nieokreślony spółka musi mieć uzasadnione powody, by móc rozstać się z pracownikiem.

W przypadku angażu na czas nieokreślony spółka musi mieć uzasadnione powody, by móc rozstać się z pracownikiem.źródło: ShutterStock

Członków organów spółek handlowych często łączy ze spółką nie tylko relacja korporacyjna, ale też stosunek pracy. O ile tę pierwszą można dość łatwo zerwać, odwołując z zarządu, o tyle problem pojawia się w momencie, gdy firma chce rozwiązać umowę o pracę. Czy samo odwołanie z organu będzie umożliwiało zakończenie zatrudnienia?

W przypadku angażu na czas nieokreślony spółka musi mieć uzasadnione powody, by móc rozstać się z pracownikiem. Gdy stanowisko pracy określone w umowie jest inne niż funkcja w organach spółki, to pracodawca nie będzie mógł zwolnić podwładnego wyłącznie dlatego, że został odwołany z zarządu lub upłynęła jego kadencja. Zatrudniający musi znaleźć inny powód wypowiedzenia. Sytuacja jest mniej skomplikowana, gdy umowa o pracę wprost stanowi, że dana osoba jest zatrudniona na stanowisku członka zarządu.

Odwołanie z tej funkcji będzie wówczas uzasadniało wypowiedzenie umowy (tak wynika m.in. z wyroku Sądu Najwyższego z 2 marca 2011 r., sygn. II PK 201/10). W takim przypadku uznaje się, że odwołanie jest przyczyną (rozwiązania umowy) niedotyczącą pracownika. W rezultacie zatrudniający może być zobowiązany do wypłaty takiemu podwładnemu odprawy w wysokości uzależnionej od jego stażu pracy. Aby uniknąć tego obowiązku, trzeba byłoby udowodnić, że przyczyna odwołania leży po stronie pracownika, np. że nie wywiązuje się on odpowiednio ze swoich obowiązków wobec spółki.

Co istotne, sama uchwała o odwołaniu nie rozwiązuje automatycznie umowy o pracę. Więź korporacyjna jest bowiem całkowicie odrębna od stosunku pracy. To powoduje, że do zakończenia zatrudnienia konieczne jest dodatkowo wręczenie oświadczenia o wypowiedzeniu.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane