Pekao po repolonizacji: Utrata drugiej pozycji w sektorze, mniejsza dywidenda i zamieszanie ze Srebrną

autor: Łukasz Wilkowicz27.02.2019, 07:41; Aktualizacja: 27.02.2019, 08:16
Przed rokiem Pekao rozmawiał na temat fuzji z innym bankiem kontrolowanym przez PZU – Aliorem. Zarządy nie doszły jednak do porozumienia.

Przed rokiem Pekao rozmawiał na temat fuzji z innym bankiem kontrolowanym przez PZU – Aliorem. Zarządy nie doszły jednak do porozumienia.źródło: ShutterStock

– Specjalnie to policzyłem: poza bankiem miałem spotkania w ubiegłym roku z 500, a może nawet tysiącem klientów. W Davos z 60. Myślę, że spotykałem się z większością inwestorów, jeśli chodzi o ważne inwestycje nieruchomościowe w okolicy (planowanego biurowca spółki Srebrna – red.) – na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami Michał Krupiński, prezes Banku Pekao, starał się pomniejszyć znaczenie swoich kontaktów z Jarosławem Kaczyńskim, prezesem Prawa i Sprawiedliwości, w sprawie budowy „K-Towers”. Chodzi o planowaną inwestycję, do której przygotowania powierzono austriackiemu biznesmenowi Geraldowi Birgfellnerowi. Pekao miał finansować budowę (ostatecznie bank kredytu nie udzielił). Pytany przez DGP o to, jak często rozmawiał z samym Kaczyńskim, Krupiński odparł: – Nie chcę komentować.

Wielka trójka

Wielka trójka

źródło: DGP

Za czasów „pierwszego PiS” Krupiński był wiceministrem skarbu. Po objęciu rządów przez partię w 2015 r. został prezesem Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń. Zwolniono go nieoczekiwanie w marcu 2017 r. Nieoficjalnie wiadomo, że moment dymisji został dobrany w taki sposób, by Jarosław Kaczyński nie mógł natychmiast zareagować (spotykał się wtedy w Londynie z Theresą May, premier Wielkiej Brytanii). Za czasów prezesury w PZU Krupiński dopiął odkupienie od włoskiego UniCreditu kontroli nad bankiem Pekao. Po zamknięciu tej transakcji w czerwcu 2017 r. stanął na jego czele. We wtorek zaprezentował rezultaty pierwszego pełnego roku po „repolonizacji”.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane