statystyki

Urząd Zamówień Publicznych musi ujawnić skargi na orzeczenia KIO

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński26.02.2019, 07:49; Aktualizacja: 26.02.2019, 09:45
„Prezes Urzędu Zamówień Publicznych realizuje w ten sposób ustawową kompetencję w zakresie podejmowania działań mających na celu zapewnienie jednolitego stosowania przepisów o zamówieniach. Orzeczenia zawierają m.in. stanowiska procesowe stron, w tym zarzuty i wnioski zawarte w skardze, jak również argumentację prawną prezentowaną przez skarżącego. Upubliczniane w ten sposób orzeczenia posiadają istotny walor edukacyjny dla uczestników rynku zamówień publicznych, gdyż pozwalają im na zapoznanie się ze stanowiskiem skarżącego w kontekście wywodów prawnych sądu podanych w ramach uzasadnienia wydanego rozstrzygnięcia. Takiej kompleksowej roli nie spełnia zaś zamieszczanie na stronie internetowej skarg prezesa UZP, które ze swej istoty prezentują stanowisko wyłącznie jednej strony procesu”.

„Prezes Urzędu Zamówień Publicznych realizuje w ten sposób ustawową kompetencję w zakresie podejmowania działań mających na celu zapewnienie jednolitego stosowania przepisów o zamówieniach. Orzeczenia zawierają m.in. stanowiska procesowe stron, w tym zarzuty i wnioski zawarte w skardze, jak również argumentację prawną prezentowaną przez skarżącego. Upubliczniane w ten sposób orzeczenia posiadają istotny walor edukacyjny dla uczestników rynku zamówień publicznych, gdyż pozwalają im na zapoznanie się ze stanowiskiem skarżącego w kontekście wywodów prawnych sądu podanych w ramach uzasadnienia wydanego rozstrzygnięcia. Takiej kompleksowej roli nie spełnia zaś zamieszczanie na stronie internetowej skarg prezesa UZP, które ze swej istoty prezentują stanowisko wyłącznie jednej strony procesu”.źródło: ShutterStock

Nie ma powodu, by nie udostępniał ich zainteresowanym – uznał Naczelny Sąd Administracyjny. Po naszych pytaniach urzędnicy poinformowali, że zaczną to robić, ale tylko na wniosek.

Chodzi o wyrok z 13 lutego 2019 r. NSA wskazał w nim, że jawność działania urzędników jest wartością samą w sobie. I tym bardziej należy udostępniać skargi, jeśli tylko może to pomóc przedsiębiorcom w postrzeganiu podejścia Urzędu Zamówień Publicznych (UZP) do prawa zamówień publicznych. W szczególności, że żadna wartość nie przemawia za tym, by zainteresowanym nie przekazywać dokumentów.

NSA dyscyplinuje

Zgodnie z art. 198b ust. 4 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1986 ze zm.) w terminie 21 dni od dnia wydania orzeczenia przez Krajową Izbę Odwoławczą prezes UZP może wnieść skargę do sądu. Może on też przystąpić do toczącego się już postępowania. I choć prezes urzędu rzadko korzysta ze swego uprawnienia, to jednak czasami się na to decyduje. Wówczas wielu przedsiębiorców, a także prawnicy obsługujący biznes, chcą wiedzieć, dlaczego skarga jest składana. Treść jej uzasadnienia bowiem pozwala zrozumieć, jak UZP interpretuje przepisy, co bywa pomocne przy uzasadnieniach w innych toczących się postępowaniach. Co więcej, zdarzały się przypadki, gdy przedsiębiorca mający na pieńku z urzędnikami przywoływał ich własną argumentację z innej sprawy i w efekcie wygrywał spór. Sęk w tym, że od 2015 r. UZP nieoczekiwanie przestał publikować treści skarg, ograniczając dostęp do nich jedynie do stron postępowania oraz ujawniania niektórych wyroków wydanych na podstawie skarg. Taka praktyka nie spodobała się jednej z kancelarii, która pod otrzymaniu od prezesa UZP odmowy przekazania jej treści skargi postanowiła szukać sprawiedliwości na drodze sądowej. Przy czym prezes UZP formalnie nie rozpatrzył sprawy merytorycznie, gdyż uznał, że wnioskowana informacja nie stanowi informacji publicznej w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1330 ze zm.). 


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane