Fundusze hedgingowe wyróżniały się w I kwartale 2008 r. na tle innych funduszy otwartych.
Według rankingu Expandera i GP, od początku stycznia do końca marca 2008 r. najlepszą inwestycją były nieliczne jeszcze na polskim rynku fundusze hedgingowe. Stosują one skomplikowane strategie inwestycyjne z wykorzystaniem kontraktów terminowych i kredytów. Średnia stopa zwrotu tej grupy funduszy dla inwestycji w złotych wyniosła w tym czasie 6,90 proc. (dla inwestycji w walutach - 18,86 proc.). Najlepiej pod tym względem wypadły fundusze Superfund, lokujące aktywa w luksemburskie fundusze SICAV zarządzane przez Superfund Asset Management. Te zaś inwestują w finansowe i towarowe kontrakty terminowe oraz zagraniczne skarbowe papiery wartościowe. Ostatecznych decyzji o inwestycji nie podejmują jednak zarządzający. Zależą one od komputerowych systemów analizy technicznej, które realizują transakcje na światowych rynkach futures.
W czasie kiedy tradycyjne fundusze akcji nie osiągają dobrych wyników, zyski funduszy hedgingowych wyglądają wyjątkowo atrakcyjnie. Inwestorzy, skuszeni taką perspektywą, nie powinni jednak popełniać błędu, jaki zrobili w I połowie 2007 r. (na fali dobrych wyników funduszy akcyjnych wielu Polaków zaczęło lokować pieniądze wyłącznie w funduszach silnie powiązanych z akcjami; pod koniec roku ta strategia przyniosła straty). Fundusze hedgingowe powinny stanowić alternatywę wobec inwestycji tradycyjnych, np. na giełdzie.
- Główne zadanie funduszy hedge to zabezpieczanie portfela przed niekorzystnymi zmianami koniunktury, co jest możliwe do osiągnięcia dzięki znikomej korelacji z klasycznymi funduszami inwestycyjnymi. Zalecamy klientom, aby tego typu fundusze stanowiły około 20-30 proc. portfela - mówi GP Piotr Wołkowski z Superfund TFI. Na razie na polskim rynku to jedyne TFI, które oferuje typowe fundusze hedge.
- Każda z tego typu inwestycji agresywnych jest niesłychanie atrakcyjna, ale wyłącznie jako dodatek do portfela. W czasie kiedy spada rynek akcji i zyskują inne, mogą stanowić alternatywę dla inwestycji giełdowych - dodaje Grzegorz Zalewski, ekspert DM BOŚ.
Fundusze hedgingowe (w rankingu Expandera i GP kategoria zdominowana przez produkty Superfund) wykazały najlepsze 12-miesięczne stopy zwrotu wśród wszystkich funduszy (18 proc. dla inwestycji w złotych i 43,6 proc. dla inwestycji w walutach). Jednak w ciągu roku kwartalne stopy zwrotu Superfund znacznie się wahały. W II kwartale 2007 r. Superfund zyskał m.in. dzięki długim pozycjom w kontraktach na miedź i indeks DAX. W III do spadku wartości jednostek przyczyniło się odwrócenie trendów na wielu rynkach towarowych i pieniężnych, a strata wynikała m.in. z inwestycji w kontrakty na CAC 40.