France Telecom podpisał z dwoma operatorami satelitarnymi umowę, dzięki której już w tym roku spółki grupy mają sprzedawać satelitarne usługi telewizyjne we Francji, Polsce i Hiszpanii. W Polsce telewizja satelitarna Telekomunikacji Polskiej ma ruszyć w III kwartale.
Jak twierdzi wtorkowy Financial Times, France Telecom jest pierwszym europejskim operatorem, który zaoferuje TV przez satelitę. Do tej pory spółki grupy dostarczały telewizję przez łącza internetowe. We Francji usługa zdobyła 1,2 mln klientów, a w Polsce i Hiszpanii po kilkadziesiąt tysięcy.
Satelitarna telewizja grupy ma dotrzeć tam, gdzie z przyczyn technicznych - łącza wolniejsze niż 4 MB/s - nie dociera telewizja z internetowego gniazdka. We Francji dotyczy to 50 proc. populacji. W Polsce ta grupa jest jeszcze większa.
We Francji i Polsce satelitarnym partnerem grupy France Telecom ma być Eutelsat, w Hiszpanii - SES Astra. Według Financial Times, usługa ruszy latem.
- Uruchomienie telewizji satelitarnej ma priorytet - mówił w styczniu Maciej Witucki, prezes TP. Ujawnił, że TP będzie w współpracować z Cyfrą+, oraz że będzie oferować także własne kanały. Zapowiedział też, że TP będzie dostarczała własne dekodery.
- Ruszymy w III kwartale - mówił wczoraj Wojciech Jabczyński, rzecznik TP.
Dodał, że trwają uzgodnienia co do ceny usługi i dystrybutora dekoderów.
Wchodząc we współpracę z Cyfrą+, drugim co do wielkości operatorem na rynku (ponad 1 mln abonentów), TP rzuci rękawice liderowi Cyfrowemu Polsatowi (ponad 2 mln abonentów), który ma niedługo zadebiutować na giełdzie, oraz należącej do Grupy ITI platformie n (ponad 300 tys. klientów). Ale o własnej platformie myśli też TVP. Jej projekt mógłby powstać przy udziale operatora satelitarnego SES Astra.
Zdaniem Andrzeja Zarębskiego, przewodniczącego rady nadzorczej POT, spółki Polsatu i TVN powołanej do emisji naziemnej telewizji cyfrowej, nie należy się spodziewać, że TP samodzielnie zbuduje platformę.
- To mogłoby być zbyt duże obciążenie kosztowe. Ale przy partnerstwie z Cyfrą+ operator może stworzyć ciekawą ofertę, otwierając sobie możliwość zarabiania w przyszłości na różnego rodzaju usługach płatnych - powiedział GP.
Jacek Silski, prezes Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej, uważa, że szanse TP są nieduże.
- Wejście w telewizję satelitarną obarczone jest ryzykiem, bo spółka nie ma na tym polu doświadczenia. Jednak potencjał rynku jest wciąż duży i można go oceniać na ponad 5 mln gospodarstw domowych - dodaje.
Większa konkurencja może przyśpieszyć konsolidację. Dominik Libicki, prezes Cyfrowgo Polsatu, wspomniał niedawno, że jego firma jest gotowa konsolidować rynek.
- Dopuszczamy możliwość uczestnictwa w konsolidacji rynku platform cyfrowych. Ale dziś takie rozmowy się nie toczą - odpowiedział z kolei pytany o tę sprawę w niedawnym wywiadzie dla GP Jan Wejchert, współwłaściciel Grupy ITI.
- Myślę, że konsolidacja jest nieunikniona. Pierwsze rozmowy w tej sprawie mogą zacząć się pod koniec tego roku, a jeśli nie, to na pewno w przyszłym - dodaje Jacek Silski.