statystyki

Firmy walczą o rynek na sprzęt ratujący życie

autor: Michał Potocki, Karolina Baca-Pogorzelska04.10.2018, 07:33; Aktualizacja: 04.10.2018, 08:13

Polski producent aparatów ucieczkowych dla górników próbuje wszelkimi metodami zablokować ekspansję ukraińskiego rywala.

Aparaty ucieczkowe pozwalają górnikom na oddychanie pod ziemią w sytuacji zagrożenia, np. przy dużym stężeniu gazów. W Polsce jest ponad 100 tys. urządzeń, ale co pewien czas trzeba je wymieniać na nowe. Liderem dostaw był Faser z Tarnowskich Gór, który kilka lat temu zaliczył wpadkę z awaryjnością swoich aparatów KA-60 (zepsuty był co 10. z 5 tys. badanych). Sytuację wykorzystała ukraińska Dezega, szukająca rynków zbytu po tym, jak separatyści odcięli ją od kopalń w okupowanej części Donbasu.

Jeśli Faser straci polski rynek, grozi mu upadek, bo wyjście za granicę w tej branży nie jest łatwe. Ostatnio Ukraińcy wygrali dwa duże przetargi na dostawę urządzeń: w Polskiej Grupie Górniczej i Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Faser przekonuje, że zagraża to bezpieczeństwu górników. Producent zlecił Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy – Państwowemu Instytutowi Badawczemu (CIOP) badania ukraińskich aparatów. Okazało się, że jeden spełniał wymagane normy do 40., a drugi do 50. minuty działania. Tymczasem zgodnie z polskim prawem muszą wytrzymać 60 minut.

Przedstawiciele Dezegi mają wątpliwości, czy badania są wiarygodne. – Nie wiadomo, skąd wzięto aparaty poddane testom. My ich nie udostępnialiśmy – zauważa przedstawicielka firmy Ołena Inozemcewa. – Nie wiemy też, w jakim były stanie. Czy korpus i plomba były całe? Czy kolor wskaźnika potwierdzał ich hermetyczność? Kiedy weszły do eksploatacji? – pyta Inozemcewa. W dokumentach CIOP czytamy, że „aparaty były szczelne i gotowe do użycia”. – Zwykle zaprasza się na testy przedstawicieli producenta. Nas tam nie było – zaznacza Ukrainka i dodaje, że metodyka testów stosowana przez CIOP różni się od testów badających spełnianie europejskich standardów.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane