statystyki

Firmy walczą o rynek na sprzęt ratujący życie

autor: Michał Potocki, Karolina Baca-Pogorzelska04.10.2018, 07:33; Aktualizacja: 04.10.2018, 08:13

Polski producent aparatów ucieczkowych dla górników próbuje wszelkimi metodami zablokować ekspansję ukraińskiego rywala.

Aparaty ucieczkowe pozwalają górnikom na oddychanie pod ziemią w sytuacji zagrożenia, np. przy dużym stężeniu gazów. W Polsce jest ponad 100 tys. urządzeń, ale co pewien czas trzeba je wymieniać na nowe. Liderem dostaw był Faser z Tarnowskich Gór, który kilka lat temu zaliczył wpadkę z awaryjnością swoich aparatów KA-60 (zepsuty był co 10. z 5 tys. badanych). Sytuację wykorzystała ukraińska Dezega, szukająca rynków zbytu po tym, jak separatyści odcięli ją od kopalń w okupowanej części Donbasu.

Jeśli Faser straci polski rynek, grozi mu upadek, bo wyjście za granicę w tej branży nie jest łatwe. Ostatnio Ukraińcy wygrali dwa duże przetargi na dostawę urządzeń: w Polskiej Grupie Górniczej i Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Faser przekonuje, że zagraża to bezpieczeństwu górników. Producent zlecił Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy – Państwowemu Instytutowi Badawczemu (CIOP) badania ukraińskich aparatów. Okazało się, że jeden spełniał wymagane normy do 40., a drugi do 50. minuty działania. Tymczasem zgodnie z polskim prawem muszą wytrzymać 60 minut.

Przedstawiciele Dezegi mają wątpliwości, czy badania są wiarygodne. – Nie wiadomo, skąd wzięto aparaty poddane testom. My ich nie udostępnialiśmy – zauważa przedstawicielka firmy Ołena Inozemcewa. – Nie wiemy też, w jakim były stanie. Czy korpus i plomba były całe? Czy kolor wskaźnika potwierdzał ich hermetyczność? Kiedy weszły do eksploatacji? – pyta Inozemcewa. W dokumentach CIOP czytamy, że „aparaty były szczelne i gotowe do użycia”. – Zwykle zaprasza się na testy przedstawicieli producenta. Nas tam nie było – zaznacza Ukrainka i dodaje, że metodyka testów stosowana przez CIOP różni się od testów badających spełnianie europejskich standardów.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane