Banki centralne Kataru i Turcji podpisały w piątek swap walutowy, który ma zapewnić stabilność finansową Turcji i ratować turecką lirę przed dalszym słabnięciem poprzez wymianę kapitału w katarskich rialach na turecką lirę - podały w niedzielę władze Kataru.

W komunikacie centralnego banku Kataru opublikowanym na jego stronie w niedzielę wieczorem zaznaczono, że umowa dot. swapu walutowego, zgodnie z którą obie strony postanowiły wymienić między sobą określone kwoty wraz z należnymi odsetkami w różnych walutach na określony czas, wpisuje się w serię działań na rzecz ratowania tureckich finansów, których plan zaakceptował w ubiegłym tygodniu emir Kataru.

W ciągu obowiązywania umowy nastąpią wymiany należnych kwot odsetek w obu walutach. W dacie zapadalności nastąpi zwrot kapitałów wymienionych przy inicjacji swapa.

Katar obiecał w środę, że zainwestuje w Turcji 15 mld USA. Agencja Reutera podała w tym kontekście, powołując się na źródło rządowe w Ankarze, że środki te będą wprowadzone do banków i na rynki finansowe.

Pakiet inwestycyjny ogłoszono po środowym spotkaniu w Ankarze emira Kataru, szejka Tamima ibn Hamada as-Saniego z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Decyzją emira Katar ma wesprzeć gospodarkę turecką różnymi "projektami gospodarczymi, inwestycjami i depozytami".

Turcji grozi zapaść gospodarcza w związku z gwałtownym spadkiem notowań liry oraz dwucyfrową inflacją. Spadek kursu liry jest m.in. pochodną obaw inwestorów o narastające napięcia między USA a Turcją, jak i o to, że prezydent Erdogan de facto ograniczył wszelką niezależność banku centralnego Turcji; źródłem dodatkowych niepokojów jest niedawne mianowanie zięcia prezydenta Berata Albayraka ministrem finansów.

W niedzielę Erdogan ocenił, że spadek wartości liry tureckiej jest wynikiem "spisku politycznego" przeciwko jego krajowi. Przestrzegł, że Turcja zareaguje na tę sytuację, szukając "nowych rynków i sojuszników" poza Stanami Zjednoczonymi. Wzywał również Turków, by sprzedawali euro i dolary w celu wsparcia liry.

Od początku roku lira straciła prawie 40 proc. do amerykańskiego dolara. Wywołało to obawy o odporność tureckiego sektora bankowego.

Reuters zwraca uwagę, że relacje Turcji z Katarem są bliskie i że skonfliktowany z Arabią Saudyjską Katar uważa Ankarę za kluczowego sojusznika w regionie.