statystyki

RODO: Przedsiębiorcy nie mogą zgłosić IOD, bo system bawi się z nimi w kotka i myszkę

autor: Jakub Styczyński, Joanna Pieńczykowska31.07.2018, 09:37; Aktualizacja: 31.07.2018, 10:16
Prawnicy obawiają się, że prawdziwy armagedon rozpocznie się 31 lipca, kiedy mijał będzie ustawowy termin i przedsiębiorcy gremialnie rzucą się na wypełnianie obowiązku.

Prawnicy obawiają się, że prawdziwy armagedon rozpocznie się 31 lipca, kiedy mijał będzie ustawowy termin i przedsiębiorcy gremialnie rzucą się na wypełnianie obowiązku.źródło: ShutterStock

31 lipca br. mija termin, w jakim przedsiębiorcy, którzy w myśl art. 37 RODO mają obowiązek powołania inspektora ochrony danych (IOD), muszą wyznaczyć na to nowe stanowisko odpowiednią osobę (o ile przed 25 maja nie mieli administratora bezpieczeństwa informacji). Do tego samego dnia muszą oni też zawiadomić o jego powołaniu prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Problem w tym, że mogą to uczynić wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem specjalnego formularza na stronie internetowej, a niestety system elektroniczny nie działa prawidłowo: zawiesza się, nie przyjmuje wniosków.

Wielu przedsiębiorców, którzy próbowali przed terminem spełnić obowiązek i złożyć zawiadomienie o powołaniu IOD w systemie UODO, skarży się, że mają z tym duże kłopoty. Wniosek można podpisać Profilem Zaufanym (poprzez e-PUAP) albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym. I ci, którzy wybierają tę drugą drogę, mają największe problemy.

– Składający dokument przez e-PUAP muszą niekiedy wielokrotnie podejmować próby, aż wypełniony formularz zostanie przyjęty przez system. O ile, w ich przypadku, to się w końcu udaje, o tyle w przypadku składania formularza przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego wielu przedsiębiorców nie jest w stanie, mimo wielu prób, doprowadzić sprawy do skutecznego finału – twierdzi Anna Kobylańska, adwokat, wspólnik w kancelarii Kobylańska & Lewoszewski. Sęk w tym, że uwierzytelnienie za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego jest jedyną opcją dla tych przedsiębiorców, którzy mają podwójną lub wieloosobową reprezentację.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane