statystyki

Nowe prawo śmieciowe nadaje się do poprawki

autor: Karolina Baca-Pogorzelska, Tomasz Żółciak24.07.2018, 07:36; Aktualizacja: 24.07.2018, 09:13
Wciąż jest problem z magazynowaniem odpadów niebezpiecznych

Wciąż jest problem z magazynowaniem odpadów niebezpiecznychźródło: ShutterStock

Znowelizowane właśnie przepisy dotyczące odpadów, będące reakcją na serię pożarów składowisk, już wymagają korekt – twierdzi branża i część osób z rządu.

Jednym z rozwiązań, jakie w kontekście walki z tzw. mafią śmieciową przewiduje rządowa nowelizacja ustawy o inspekcji ochrony środowiska, jest możliwość prowadzenia obserwacji przy użyciu technik satelitarnych czy dronów. Takie uprawnienie otrzymać ma m.in. główny inspektor ochrony środowiska i inspektorzy wojewódzcy.

Problem w tym, że będą mogli to robić, gdy okażą legitymację służbową. – Podobno taki wymóg postawili ludzie Zbigniewa Ziobry – twierdzi nasz rozmówca z kręgów rządowych.

Resort sprawiedliwości twierdzi, że nie miał z tą zmianą nic wspólnego. W praktyce nie jest jasne, jak miałaby wyglądać obserwacja, skoro wcześniej inspektor musiałby się wylegitymować przed przedsiębiorcą podejrzewanym o nielegalne praktyki. Dekonspiracji można uniknąć pod jednym warunkiem. Gdy „czynności kontrolne z użyciem bezzałogowych statków” są wykonywane tak, że operator drona znajduje się poza terenem, do którego prowadzący działalność posiada tytuł prawny.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane