Nowe państwa Unii Europejskiej mogą już w bieżącym roku przedterminowo wykorzystać ponad 7,5 mld euro z europejskich funduszy przeznaczonych do pobrania do roku 2013 - oświadczył dziś na Europejskim Szczycie Miast i Regionów w Pradze przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Jak powiedział dziennikarzom Barroso, powodem decyzji o przyspieszonym wydaniu pieniędzy jest kryzys gospodarczy. Komisja ma nadzieję, że środki te pomogą w pobudzeniu gospodarki i utrzymaniu miejsc pracy.

Unijna komisarz do spraw polityki regionalnej Danuta Huebner poinformowała, iż Komisja przygotowała zmiany w zasadach korzystania ze środków europejskich przez następne lata, co powinno między innymi ułatwić małym i średnim przedsiębiorstwom dostęp do nich.

Zdaniem Barroso, należy się liczyć ze znacznym wzrostem bezrobocia w Unii Europejskiej. "Jesteśmy w bezprecedensowej sytuacji. W UE oczekuje się spadku PKB o około 2 procent. Zakłada się, że obroty handlu światowego po raz pierwszy od 25 lat obniżą się. Oznacza to większy nacisk na gospodarstwa domowe, pracowników, przedsiębiorstwa i miejsca pracy we wszystkich państwach członkowskich" - zaznaczył szef KE.