statystyki

Zanieczyszczone leki: Sprawa, która podnosi ciśnienie

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński06.07.2018, 07:09; Aktualizacja: 06.07.2018, 08:33
Formalnie leki są wycofywane tylko z aptek. Nie istnieje procedura odebrania ich pacjentom. Polacy muszą zatem samodzielnie sprawdzić swoje apteczki i zadecydować, co zrobić z lekami zawierającymi potencjalnie zanieczyszczony walsartan. Można je oddać w aptece.

Formalnie leki są wycofywane tylko z aptek. Nie istnieje procedura odebrania ich pacjentom. Polacy muszą zatem samodzielnie sprawdzić swoje apteczki i zadecydować, co zrobić z lekami zawierającymi potencjalnie zanieczyszczony walsartan. Można je oddać w aptece.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zanieczyszczone tabletki na nadciśnienie trafiły do sprzedaży w całej Europie. To kolejna afera, która wskazuje, jak wadliwy jest system produkcji leków.

P o nad 40 leków wycofanych ze sprzedaży. Nawet 800 tys. pacjentów chorych na nadciśnienie powinno iść do lekarza i zm ienić przyjmowane medykamenty. Kilka milionów opakowań trzeba usunąć z aptek. I to wszystko tylko w Polsce. W całej Europie wycofanych leków jest łącznie kilkaset. Chorych z problemem – kilkanaście milionów. Do utylizacji – setki milionów opakowań. A wszystko przez to, że w substancji czynnej leków na nadciśnienie – walsartanie – znaleziono silnie trujący związek chemiczny N-nitrozodimetyloaminę (NDMA). Naukowcy wstrzykują go szczurom, by te chorowały na nowotwory.

W praktyce – wszystko przez to, że większość producentów zaopatruje się w substancje lecznicze tam, gdzie najtaniej. A walsartan akurat był najtańszy w jednej chińskiej fabryce. Tam więc poszło kilkunastu polskich przedsiębiorców i co najmniej kilkudziesięciu (a zapewne kilkuset) europejskich. Ściśle rzecz biorąc, nikt nie poszedł, tylko wszyscy zamówili na odległość. Bądź co bądź Chińczycy zapewniali, że wszystko będzie w porządku.


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Komentarze (8)

 • Ela(2018-07-09 08:37) Zgłoś naruszenie 40

  Ludzie co mi po zwrocie pieniędzy zażyłam ********** przez prawie 3 miesiące sprawdziłam serię i termin ważności wszystko się zgadzało czyli przez 3 miesiące serwowałam sobie leki z rakotwórczą substancją a po co mi te parę groszy za zwrot leków kto mi zwróci zdrowie!!!!.

  Odpowiedz
 • Mała(2018-07-07 19:03) Zgłoś naruszenie 20

  W takiej sytuacji pacjent powinien móc dokonać zwrotu leku do którejkolwiek apteki i otrzymać zwrot jego ceny. Koszty takiej operacji /ceny leków i koszty poniesione przez apteki czy hurtownie/ powinny obciążać firmy garmaceutyczne, które leki wyprodukowały.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • pacjent(2018-07-07 23:33) Zgłoś naruszenie 20

  A jeżeli ktoś , biorący ten lek , dostanie raka, to pożyje trochę w luksusie przed śmiercią. Ta fabryka musi teraz harować na odszkodowania, oby nie padła za szybko.

  Odpowiedz
 • kuba1221(2018-07-09 09:02) Zgłoś naruszenie 10

  Zobaczyliśmy jjk działa państwo,któremu powieżyliśmy swoje zdrowie i na tą ochronę płacimy a okazuje się,że w mleku dla niemowląd kazeina,zabawki zrobione z toksycznego plastiku,trujace lekarstwa .Alergizujące tkaniny itd. A wszystko przez podgoń za zyskiem .A gdzie tu wspomniane państwo,które pobiera cło na granicy i przymyka oko na sprowadzane takie artykuły które szkodzą a nie leczą.Tłumaczą się celnicy,że nie maja labolatoriów na miejscu.Ale takie gdzieś są w Polsce,tylko oddanie przesyłki bedzie troche trwać ale skuteczność działania bedzie zauważalne. Któregoś dnia wszedłem do markety"....." a tam na paletach mięso poporciowane .A w woreczkach widać już było zjełczone kawałki boczku,szynki,mięsa wieprzowego-łopatka i karkówka. I to mieso po przepakowaniu i umyciu dostanie sie do sprzedaży po obniżonej cenie. Bisnes jest bisnes.

  Odpowiedz
 • ves(2018-07-09 05:12) Zgłoś naruszenie 13

  Tak właśnie działa ta cała UE. Do nas się czepiają o jakieś nieistotne dla społeczeństwa dvperele, a z drugiej strony, w interesie wielkiego kapitału dopuszczają do narażenia życia i zdrowia Europejczyków. UE to szkodliwy i niebezpieczny twór.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • TEch(2018-07-08 18:58) Zgłoś naruszenie 01

  Pan, pan,dobre API, dobre API, dziamdziamdziamg.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane