Dotychczas oddano 241,7 km autostrad; w budowie jest 221,9 km a na różnych etapach przygotowawczych 581,2 km autostrad - powiedziała w czwartek wieczorem w Sejmie podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Patrycja Wolińska-Bartkiewicz.

Do tego - dodała - dochodzą jeszcze odcinki budowane w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Wolińska-Bartkiewicz odpowiadała na pytania posłów dotyczące m.in. rządowego planu budowy dróg i autostrad oraz zagrożeń dla niego spowodowanych kryzysem gospodarczym.

Poseł Lewicy Andrzej Szczepański pytał ile dróg i autostrad rząd zamierza wybudować w tym roku. Zaznaczył przy tym, że w 2008 r z "zaplanowanych na budowę dróg i autostrad 28 mld zł nie wykorzystano 7 mld zł, a już na początku tego roku zmniejszono budżet na ten cel o 4 mld zł".

Wolińska-Bartkiewicz podkreśliła, że "wszystkie inwestycje zapisane w programie są na etapie realizacyjnym, ale większość dopiero w fazie przygotowawczej".

"Największe wydatki wiążą się natomiast nie z przygotowaniami, ale z konkretnymi robotami budowlanymi, których jeszcze nie ma. Właśnie z tego powodu nie zostało wydane 7 mld zł, a w tym roku będzie wydane o 4 mld zł mniej niż planowano" - powiedziała.

"W 2009 r. na budowę dróg i autostrad zostanie wydane 28 mld zł"

Wolińska-Bartkiewicz dodała, że w 2009 r. na budowę dróg i autostrad zostanie wydane 28 mld zł co, jej zdaniem, jest "ogromnym sukcesem i przyśpieszeniem w stosunku do roku ubiegłego".

Jan Łopata (PSL) pytał z kolei o budowę połączenia kolejowego Warszawa-Dorohusk. Chciał się dowiedzieć czy rząd pomoże w realizacji tej inwestycji.

Wolińska-Bartkiewicz zaznaczyła, że "choć jest to jedna najważniejszych linii transportowych w całej Unii Europejskiej, to projekt jej przebudowy nie dostał unijnego dofinansowania w roku ubiegłym". Jednak - jak dodała - "aplikacja będzie ponowiona w tym roku".

Posłowie pytali również o budowę stałego połączenia między wyspami Uznam i Wolin. Joachim Brudziński (PiS) mówił, że "decyzja o jego finansowaniu musi zapaść jeszcze w tym miesiącu, aby Polska nie straciła ok. 100 mln euro ze środków europejskich".

Wolińska-Bartkiewicz wyjaśniła, że "projekt ten jest dla rządu inwestycją priorytetową. Trzeba jednak znaleźć dodatkowe źródła jej finansowania"

"Ministerstw Infrastruktury musi znaleźć więcej pieniędzy niż początkowo zakładano, dlatego rozważa możliwość realizacji inwestycji w modelu hybrydowym, wykorzystującym środki unijne, publiczne i prywatne jednocześnie. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta do połowy roku" - zapowiedziała Wolińska-Bartkiewicz.