Czy odmowę przyłączenia do sieci energetycznej z powodu braku technicznych i ekonomicznych warunków dostarczania paliw gazowych lub ciepła można w świetle prawa energetycznego uznać za uzasadnioną?
Umowa o przyłączenie do sieci objęta jest obowiązkiem kontraktowania. Należy jednak ustalić, czy przedsiębiorstwa energetyczne mają obowiązek przyłączenia do sieci każdego odbiorcy. Problem reguluje ustawa z 26 maja 2000 r. - Prawo energetyczne (Dz.U. nr 48, poz. 555 ze zm.). Artykuł 7 ustawy - Prawo energetyczne wskazuje, że przedsiębiorstwa zajmujące się przesyłaniem i dystrybucją paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła mają obowiązek zawarcia umowy o świadczenie usług przesyłowych z odbiorcami lub podmiotami ubiegającymi się o przyłączenie do sieci. Wskazany w tym przepisie obowiązek przyłączenia nie ma charakteru bezwzględnie obowiązującego. Z uwagi na wystąpienie pewnych okoliczności obowiązek przyłączenia określony w art. 7 ustawy - Prawo energetyczne nie znajduje zastosowania.
Treścią obowiązku kontraktowania objęto podmioty ubiegające się o przyłączenie, jeżeli:
1) istnieją techniczne i ekonomiczne warunki dostarczania, a żądający przyłączenia spełnia warunki przyłączenia do sieci i odbioru,
2) ubiegający się o przyłączenie do sieci posiada tytuł prawny do korzystania z obiektu, do którego paliwa gazowe, energia elektryczna lub ciepło mają być dostarczane.
Również obowiązkiem przedsiębiorstw energetycznych jest spełnienie technicznych warunków dostarczania paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła, a także realizacji i finansowania budowy i rozbudowy sieci przewidzianych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. W świetle powyższego obowiązkiem przedsiębiorstwa energetycznego jest zapewnienie technicznych warunków dostarczania, gdyż ich brak wyklucza przyłączenie do sieci. Należy wskazać, iż w praktyce przedsiębiorstwa energetyczne naruszają powyższe obowiązki. Odmawiają przyłączenia do sieci, powołując się na brak istnienia technicznych i ekonomicznych warunków dostarczania paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła. Pojawia się pytanie, czy wskazaną przyczynę odmowy przyłączenia można w świetle prawa energetycznego uznać za uzasadnioną i jakie prawa w tej sytuacji przysługują podmiotom ubiegającym się o przyłączenie do sieci. Zasadność odmowy przyłączenia do sieci może być badana na wniosek podmiotu żądającego przyłączenia przez prezesa URE na podstawie art. 8 prawa energetycznego. W razie stwierdzenia, że przedsiębiorstwo energetyczne bezzasadnie odmawia przyłączenia odbiorcy do sieci, prezes URE ustala warunki przyłączenia, może również nałożyć karę pieniężną.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama