Jak określić wartość mienia skradzionego z transportu

autor: Michał Culepa15.05.2018, 07:32; Aktualizacja: 15.05.2018, 07:59
Sprawa dotyczyła odszkodowania, jakiego spółka C. zażądała od firmy transportowej W. za utracony w wyniku kradzieży ładunek.

Sprawa dotyczyła odszkodowania, jakiego spółka C. zażądała od firmy transportowej W. za utracony w wyniku kradzieży ładunek.źródło: ShutterStock

Odszkodowanie za utracony przez przewoźnika ładunek może być ustalone także na podstawie przedstawionych przez poszkodowanego klienta faktur zakupowych i zestawień wartości utraconych towarów – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła odszkodowania, jakiego spółka C. zażądała od firmy transportowej W. za utracony w wyniku kradzieży ładunek. W. miała go dostarczyć do kontrahenta spółki C. Wartość towaru (którym były chemikalia – środki ochrony roślin) wynosiła około 1 mln zł, zaś odszkodowanie, jakiego zażądała C., wyniosło niespełna 800 tys. zł – część towaru udało się bowiem odzyskać.

W sądzie wartość utraconego towaru spółka C. wykazała, przedstawiając faktury na zakup od producentów i importerów skradzionych środków chemicznych. Dla sądu I instancji było to wystarczającym dowodem, który pozwolił na zasądzenie odszkodowania od firmy transportowej. Inaczej do sprawy podszedł jednak sąd II instancji, który z kolei te same faktury zakwestionował jako dowody, powołując się na art. 80 ustawy – Prawo przewozowe (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1983).

Zgodnie z ust. 1 tego przepisu wysokość odszkodowania za utratę lub ubytek przesyłki nie może przewyższać wartości, którą ustala się na podstawie i w następującej kolejności: ceny wskazanej w rachunku dostawcy lub sprzedawcy albo ceny wynikającej z cennika obowiązującego w dniu nadania przesyłki do przewozu bądź wartości rzeczy tego samego rodzaju i gatunku w miejscu i czasie ich nadania. Jeżeli zaś w powyższy sposób nie da się ustalić wartości przesyłki, wówczas wysokość odszkodowania ustala rzeczoznawca.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane