Jak określić wartość mienia skradzionego z transportu

autor: Michał Culepa15.05.2018, 07:32; Aktualizacja: 15.05.2018, 07:59
Sprawa dotyczyła odszkodowania, jakiego spółka C. zażądała od firmy transportowej W. za utracony w wyniku kradzieży ładunek.

Sprawa dotyczyła odszkodowania, jakiego spółka C. zażądała od firmy transportowej W. za utracony w wyniku kradzieży ładunek.źródło: ShutterStock

Odszkodowanie za utracony przez przewoźnika ładunek może być ustalone także na podstawie przedstawionych przez poszkodowanego klienta faktur zakupowych i zestawień wartości utraconych towarów – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła odszkodowania, jakiego spółka C. zażądała od firmy transportowej W. za utracony w wyniku kradzieży ładunek. W. miała go dostarczyć do kontrahenta spółki C. Wartość towaru (którym były chemikalia – środki ochrony roślin) wynosiła około 1 mln zł, zaś odszkodowanie, jakiego zażądała C., wyniosło niespełna 800 tys. zł – część towaru udało się bowiem odzyskać.

W sądzie wartość utraconego towaru spółka C. wykazała, przedstawiając faktury na zakup od producentów i importerów skradzionych środków chemicznych. Dla sądu I instancji było to wystarczającym dowodem, który pozwolił na zasądzenie odszkodowania od firmy transportowej. Inaczej do sprawy podszedł jednak sąd II instancji, który z kolei te same faktury zakwestionował jako dowody, powołując się na art. 80 ustawy – Prawo przewozowe (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1983).

Zgodnie z ust. 1 tego przepisu wysokość odszkodowania za utratę lub ubytek przesyłki nie może przewyższać wartości, którą ustala się na podstawie i w następującej kolejności: ceny wskazanej w rachunku dostawcy lub sprzedawcy albo ceny wynikającej z cennika obowiązującego w dniu nadania przesyłki do przewozu bądź wartości rzeczy tego samego rodzaju i gatunku w miejscu i czasie ich nadania. Jeżeli zaś w powyższy sposób nie da się ustalić wartości przesyłki, wówczas wysokość odszkodowania ustala rzeczoznawca.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane