Spółka RosUkrEnergo przestała dostarczać gaz do Polski i jak dotąd nie odpowiedziała na wezwanie PGNiG-u, by te dostawy wznowić - poinformowała rzeczniczka Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Joanna Zakrzewska.

Wczoraj Gaz-System i PGNiG poinformowały, że spółka RosUkrEnergo nie realizuje dostaw gazu do Polski. Spółka ta dostarczała nam ok. 2,5 mld m sześc. gazu rocznie.

"Wezwaliśmy RosUkrEnergo do wznowienia dostaw, nie ma jednak odpowiedzi" - powiedziała dziś wieczorem Zakrzewska.

PGNiG poszukuje alternatywnego dostawcy

PGNiG chce z jednej strony wyegzekwować realizację kontraktu przez RosUkrEnergo, z drugiej poszukuje alternatywnego dostawcy.

"Podjęliśmy działania, które zapewnią alternatywną drogę pozyskiwania brakującego surowca, w ramach kontraktu z RosUkrEnergo" - powiedziała.

"Rozmowy prowadzimy z wieloma stronami - odpowiedziała Zakrzewska pytana, czy PGNiG rozmawia z Gazpromem w sprawie uzupełnienia brakujących dostaw.

Bieżące dostawy gazu ziemnego do Polski ze Wschodu wynoszą ok. 76 proc.

W związku z niewykonywaniem kontraktu przez RosUkrEnergo, bieżące dostawy gazu ziemnego do Polski ze Wschodu wynoszą ok. 76 proc. pierwotnie planowanych ilości.

PGNiG i Gaz-System zapewniają, że poziom dostaw w ramach kontraktu jamalskiego jest pełny. W ramach tej umowy do Polski trafia rocznie ok. 7 mld m sześć. gazu. Ponadto, m.in. dzięki magazynom, zapotrzebowanie na gaz ziemny w Polsce jest obecnie w pełni pokrywane.