Ułomny pręgierz dłużników państwa: Już jest pomysł na nowy rejestr

autor: Piotr Pieńkosz12.12.2017, 08:36; Aktualizacja: 12.12.2017, 09:31
Za kilka tygodni, z początkiem 2018 r., ruszy Rejestr Należności Publicznoprawnych – szumnie zapowiadany przez Ministerstwa Rozwoju i Finansów.

Za kilka tygodni, z początkiem 2018 r., ruszy Rejestr Należności Publicznoprawnych – szumnie zapowiadany przez Ministerstwa Rozwoju i Finansów.źródło: ShutterStock

1 stycznia 2018 r. rusza Rejestr Należności Publicznoprawnych, nowe narzędzie monitoringu rzetelności płatniczej osób prywatnych i przedsiębiorców. Nie należy jednak przeceniać jego wartości, bo nie wszyscy zadłużeni znajdą się w tej bazie danych.

Procedura wpisu do rejestru jest obwarowana wieloma warunkami, co w praktyce oznacza, że do jawnej jego części trafią dane tylko o niektórych przeterminowanych zobowiązaniach. Ponadto ustawodawca przewidział mechanizmy ochronne dla dłużników, co również utrudni fiskusowi i organom jednostek samorządu terytorialnego skuteczne umieszczanie wpisów w rejestrze.

W konsekwencji przedsiębiorca, który będzie chciał sprawdzić w Rejestrze Należności Publicznoprawnych (RNP), czy jego potencjalny kontrahent nie ma długów wobec państwa i samorządów, powinien traktować otrzymane informacje z pewnym dystansem. Brak wpisu do rejestru nie będzie bowiem dawał pewności, że dany podmiot nie ma zaległych zobowiązań. Wszystko to każe postawić pytanie, czy cele, dla których powołano rejestr, zostaną osiągnięte. [opinia eksperta]

Wysoki limit długów

W przeciwieństwie do baz danych budowanych przez biura informacji gospodarczej (BIG) RNP nie będzie zawierał pozytywnych wpisów. Ten, kto sumiennie reguluje zobowiązania publicznoprawne, nie może więc liczyć na to, że zostanie umieszczony w rejestrze jako solidny płatnik.

Inny jest również minimalny limit przeterminowanych należności, o których informacje uwidacznia się w bazie danych. O ile, by zostać umieszczonym w rejestrze BIG, wystarczy nie uregulować w terminie 500 zł (w przypadku przedsiębiorców) lub 200 zł (w przypadku konsumentów), o tyle w RNP pułap ten jest znacząco wyższy, bo wynosi 5000 zł i jest liczony jako łączna kwota zobowiązań określonego podmiotu wobec państwa i samorządów. W praktyce wierzyciele będą zgłaszać do RNP przeterminowane należności publicznoprawne, ale informacja o zadłużeniu osoby fizycznej czy też przedsiębiorcy zostanie ujawniona w rejestrze dopiero wtedy, gdy suma długów przekroczy 5000 zł.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane