"Jest prośba o rozmowy między premierami Rosji i Ukrainy. Ta kwestia jest dla nas bardzo ważna" - powiedział Fico na spotkaniu z premier Ukrainy Julią Tymoszenko w Kijowie.

Wznowienie dostaw gazu z Rosji przez Ukrainę do innych państw europejskich zależy wyłącznie od strony rosyjskiej - oświadczyła dziś ukraińska premier Julia Tymoszenko.

"Jeśli gaz zostanie puszczony dziś, to i dziś zostanie przesłany"

"Jeśli gaz zostanie puszczony dziś, to i dziś zostanie przesłany (do odbiorców europejskich)" - powiedziała w trakcie spotkania z premierem Słowacji Robertem Fico w Kijowie.

Zapytana przez niego, kiedy Słowacja może zacząć otrzymywać gaz, szefowa ukraińskiego rządu podkreśliła, że "odpowiedzi na to pytanie może udzielić tylko ten, kto wstrzymuje dostawy".

"Ukraina nie ma gazu nawet na własne potrzeby"

Ukraina nie może pomóc Słowacji w pokonaniu deficytu gazu, ponieważ sama go nie ma - oświadczyła dziś Tymoszenko.

"Ukraina nie ma gazu nawet na własne potrzeby" - odpowiedziała na prośbę premiera Słowacji Roberta Fico, by Kijów pomógł Bratysławie w pokonaniu deficytu gazowego dostawami surowca, wydobywanego na Ukrainie.

Fico oświadczył w Kijowie, że Słowacja posiada zapasy gazu na niecałe dwa tygodnie.

"Za 12 dni będziemy musieli zastosować środki, których Słowacja nigdy dotąd nie stosowała" - powiedział.

Prosto z Kijowa Robert Fico uda się dziś do Moskwy. Wraz z premierem Bułgarii Sergejem Staniszewem będzie tam rozmawiać z premierem Rosji Władimirem Putinem o wznowieniu dostaw gazu dla Europy przez Ukrainę.