Premier Słowacji Robert Fico zaapelował dziś do Moskwy i Kijowa o rozpoczęcie rozmów międzyrządowych, które doprowadziłyby do odblokowania dostaw rosyjskiego gazu do państw europejskich.

"Jest prośba o rozmowy między premierami Rosji i Ukrainy. Ta kwestia jest dla nas bardzo ważna" - powiedział Fico na spotkaniu z premier Ukrainy Julią Tymoszenko w Kijowie.

Wznowienie dostaw gazu z Rosji przez Ukrainę do innych państw europejskich zależy wyłącznie od strony rosyjskiej - oświadczyła dziś ukraińska premier Julia Tymoszenko.

"Jeśli gaz zostanie puszczony dziś, to i dziś zostanie przesłany"

"Jeśli gaz zostanie puszczony dziś, to i dziś zostanie przesłany (do odbiorców europejskich)" - powiedziała w trakcie spotkania z premierem Słowacji Robertem Fico w Kijowie.

Zapytana przez niego, kiedy Słowacja może zacząć otrzymywać gaz, szefowa ukraińskiego rządu podkreśliła, że "odpowiedzi na to pytanie może udzielić tylko ten, kto wstrzymuje dostawy".

"Ukraina nie ma gazu nawet na własne potrzeby"

Ukraina nie może pomóc Słowacji w pokonaniu deficytu gazu, ponieważ sama go nie ma - oświadczyła dziś Tymoszenko.

"Ukraina nie ma gazu nawet na własne potrzeby" - odpowiedziała na prośbę premiera Słowacji Roberta Fico, by Kijów pomógł Bratysławie w pokonaniu deficytu gazowego dostawami surowca, wydobywanego na Ukrainie.

Fico oświadczył w Kijowie, że Słowacja posiada zapasy gazu na niecałe dwa tygodnie.

"Za 12 dni będziemy musieli zastosować środki, których Słowacja nigdy dotąd nie stosowała" - powiedział.

Prosto z Kijowa Robert Fico uda się dziś do Moskwy. Wraz z premierem Bułgarii Sergejem Staniszewem będzie tam rozmawiać z premierem Rosji Władimirem Putinem o wznowieniu dostaw gazu dla Europy przez Ukrainę.



"Ukraina wznowi tranzyt gazu po otrzymaniu surowca technicznego"

Ukraina wznowi tranzyt gazu z Rosji do innych państw europejskich, jeśli Gazprom zgodzi się dostarczać jej niezbędny surowiec techniczny - oświadczyła dziś premier Ukrainy Julia Tymoszenko.

"Wznowieniu dostaw gazu ziemnego do Unii Europejskiej powinno towarzyszyć zapewnienie ukraińskiemu systemowi przesyłowemu przez stronę rosyjską 21 mln metrów sześciennych gazu na dobę na potrzeby techniczne" - powiedziała szefowa rządu na konferencji prasowej w Kijowie.

Gaz, o którym mówi Tymoszenko, określany jest mianem gazu technicznego. Służy on do podtrzymywania stałego ciśnienia w magistralach gazowych. Rosjanie uważają, że zapewnienie ciśnienia należy do właścicieli gazociągów, czyli Ukraińców. Kijów twierdzi, że gaz techniczny ma dostarczać Gazprom.

"Rozwiązaniem kryzysu gazowego mnależy zająć się na szczeblu rządowym"

Zdaniem Tymoszenko rozwiązaniem trwającego już dwa tygodnie kryzysu gazowego między Rosją a Ukrainą należy zająć się na szczeblu rządowym. Jak poinformowała, służby protokolarne Kijowa zabiegają obecnie o rozmowę telefoniczną ukraińskiej premier z premierem Rosji Władimirem Putinem.

Tymoszenko chciałaby omówić z nim warunki spotkania szefów obu rządów, które miałoby doprowadzić do wznowienia dostaw gazu z Rosji dla Ukrainy, wstrzymanych 1 stycznia.

Tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę do UE ustał 7 stycznia. Rosjanie tłumaczyli, że do wstrzymania dostaw zmusiła ich Ukraina, która podkrada paliwo. Ukraińska firma Naftohaz usprawiedliwiała się, że z dostaw dla odbiorców europejskich pobiera wyłącznie tzw. gaz techniczny.