statystyki

Blokada na stawki dla prawników w państwowych spółkach. Nie więcej niż 450 zł za godzinę

autor: Patryk Słowik, Tomasz Jóźwik21.08.2017, 07:21; Aktualizacja: 21.08.2017, 07:47
prawnik, wymiar sprawiedliwości

Ci najlepsi, najbardziej uznani biorą dwa, trzy razy więcejźródło: ShutterStock

Z naszych informacji wynika, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w rozesłanym piśmie wyznaczyła państwowym firmom maksymalną stawkę, jaką mogą płacić zewnętrznym prawnikom. Ustaliła ją na 400 zł za godzinę. Taką kwotę potwierdziły nam trzy spółki; jedna dostała zgodę na płacenie 50 zł więcej. Cel – ograniczenie zbyt wysokich, w ocenie rządu PiS, kosztów obsługi prawnej. Zdarzało się, że firmy wynagradzały specjalistów kwotą 900 euro za godzinę.

– Za 400–450 zł za godzinę można już znaleźć naprawdę przyzwoitych prawników – komentuje dr Mariusz Bidziński, szef departamentu prawa gospodarczego w kancelarii Chmaj i Wspólnicy.

– O najlepszych, tych najbardziej uznanych, nie może być jednak mowy. Ci za godzinę biorą dwukrotnie, a nawet trzykrotnie więcej. Czy gwarantują lepszą obsługę? W wielu przypadkach od technicznej strony zapewne nie. Ale oczywiście nazwisko też ma znaczenie – stwierdza.

Na przeciwniku procesowym na ogół większe wrażenie robi pismo podpisane przez znanego profesora niż przez najlepszego nawet adwokata, który nie wyrobił sobie jeszcze renomy w środowisku.

Wpływ na ceny usług ma także przejęcie części obsługi prawnej sektora publicznego przez Prokuratorię Generalną. Od lipca instytucja ta występuje przed sądami w imieniu niemal 600 państwowych osób prawnych – uczelni, instytutów badawczych, rządowych agencji, firm i spółek, w których państwo jest jedynym udziałowcem – w sporach, których wartość przekracza 5 mln zł. A także sporządza dla nich opinie prawne. Największe krajowe przedsiębiorstwa, w których Skarb Państwa jest dominującym udziałowcem, jak PKN Orlen, PKO BP czy PGE, mają jednak prawo wyboru, czy korzystać z usług Prokuratorii. Z 23 takich spółek na razie zdecydowały się na to dwie – PLL LOT i PKP PLK. Stawka za godzinę pracy państwowego prawnika została ustalona rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów na 300 zł za godzinę.

– Analizujemy ofertę PG. W niektórych aspektach ona nie jest atrakcyjna, bo taniej jest w sektorze prywatnym, który znacznie obniżył swoje oczekiwania – usłyszeliśmy w jednej ze spółek.

Zatrudnieni w Prokuratorii prawnicy nie mogą narzekać na brak zajęcia. Każdego dnia trafia do nich kilka – kilkanaście spraw sądowych, przekazywanych przez państwowe osoby prawne. To pojęcie, wprowadzone w grudniu 2016 r. przez ustawę o zarządzaniu mieniem państwowym, obejmuje instytuty badawcze, rządowe agencje, firmy państwowe czy jednoosobowe spółki Skarbu Państwa. Zgodnie z obowiązującymi od lipca regulacjami muszą one przekazać PG sprawy toczące się w pierwszej instancji przed sądami okręgowymi, jeśli ich wartość przekracza 5 mln zł.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (8)

 • hubo(2017-08-21 08:45) Zgłoś naruszenie 120

  Nazwisko profesora nie robi wrażenia, wręcz przeciwnie, kusi, zarówno sąd jak i stronę przeciwną, więc profesor musi BARDZO uważać a jednocześnie nie zaśmiecać pism teoriami.

  Odpowiedz
 • j...(2017-08-21 09:32) Zgłoś naruszenie 111

  prezesi spółek państwowych także mają limity wynagrodzeń? jeśli nie - może warto wprowadzić?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ofice(2017-08-21 11:59) Zgłoś naruszenie 102

  Strasznie obiecywali otworzenie perspektyw dla prawników spoza korporacji. Tymczasem prawników pracujących dla państwa traktuje się jak piąte koło u wozu, a prawnikom zewnętrznym płaci za godzinę stawkę trzykrotnie większą niż prawnikowi wewnętrznemu za dniówkę. Prawnicy w urzędach tak jak asystenci sędziów - są od czarnej roboty. Od spijania śmietanki już są inni. Szkoda gadać. Temat na dłuższe pisanie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mia(2017-08-21 15:13) Zgłoś naruszenie 82

  Jeśli myślisz, że zatrudnienie profesjonalisty jest drogie - poczekaj, aż zatrudnisz amatora...

  Odpowiedz
 • Duracel(2017-08-21 16:03) Zgłoś naruszenie 50

  Już przy 400 zł za godzinę można znaleźć przyzwoitą kancelarię, w której obsłuży cię córka stałego klienta tej kancelarii, nie odznaczająca się przy tym niczym szczególnym, poza ponadprzeciętnym instynktem samozachowawczym i zdolnością adaptacyjną.

  Odpowiedz
 • dvdd(2017-08-22 09:34) Zgłoś naruszenie 41

  Wypadałoby podobnie opłacać prawników, którzy również na zlecenie Skarbu Państwa reprezentują w sądach zwykłych obywateli z urzędu. Sprawy często toczą się po kilka lat. Ostatnio za sprawę którą obsługiwałem jak oradca prawny wyznaczony z urzędu przez 4 lata, wysłałem kilkadziesiąt pism, kilkanście rozpraw otrzymałem od Skarbu Państwa 135 zł - za wszystko...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane