Sklep odpowie za brak pojemnika na śmieci

autor: Marcin Nagórek28.07.2017, 07:00
śmieci

Obowiązek posiadania pojemnika nie jest też zależny od wytwarzania bądź niewytwarzania odpadów.źródło: ShutterStock

Prowadzę mały sklepik. Pozbywam się śmieci we własnym zakresie albo odbierają je dostawcy. Kontrola straży miejskiej wykazała, że nie mam pojemnika na śmieci, do czego zobowiązuje regulamin czystości w mieście (miasto nie zapewnia pojemników). Powiedziano mi, że będę miał sprawę karną. Czy to prawda?

Niestety, w takim przypadku przepisy przewidują odpowiedzialność karną. Przedsiębiorca musi się stosować do regulaminu czystości obowiązującego w jego mieście, a więc m.in. posiadać określony pojemnik na odpady. Skutkiem zaniechania będzie zapewne orzeczenie przez sąd grzywny w wysokości od 20 do 5000 zł. Jej wymiar zależy od wielu czynników, w tym posiadanych dochodów i postawy przedsiębiorcy. Nie może się on jednak powołać na brak wiedzy, gdyż to nie uchyla odpowiedzialności karnej.

W art. 10 ust. 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: u.c.p.g.) postanowiono, że karze określonej w ust. 2 podlega także ten, kto nie wykonuje obowiązków określonych w regulaminie (chodzi tu o regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy uchwalany przez radę miasta, stanowiący akt prawa miejscowego). A wspomniany ust. 2 stanowi, że kto nie wykonuje obowiązków wymienionych w art. 5 ust. 1 u.c.p.g. – podlega karze grzywny.

Artykuł 5 ust. 1 pkt 1 u.c.p.g. mówi, że właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez wyposażenie ich w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie ich w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, chyba że na mocy uchwały rady gminy, o której mowa w art. 6r ust. 3, obowiązki te przejmie gmina w zamian za uiszczoną przez właściciela opłatę za gospodarowanie odpadami. Z listu czytelnika wynika jednak, że miasto tych obowiązków nie przejęło.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • właściciel firmy(2017-07-28 08:30) Zgłoś naruszenie 390

    Płaćcie za posegregowane śmieci to nie będzie problemu.W Szwecji gminy płacą . W Polsce też tak powinno być a nie wykorzystywanie ludzi by robili to za darmo..

    Odpowiedz
  • dziurka leśnika(2017-07-28 10:53) Zgłoś naruszenie 523

    Mało tego -powinni płacić ryczałt bez wzgledu na to czy wywożą smieci .Jeżeli nie ,a będą płacić tylko od ilości to i tak te smieci będą ladowały w lesie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane