Słowacki rząd naruszy unijne przepisy, jeśli wprowadzi w życie swoją sobotnią decyzję o ponownym uruchomieniu reaktora w elektrowni jądrowej V1 w Jaslovskich Bohunicach - oświadczył w sobotę wieczorem rzecznik komisarza Unii Europejskiej ds. energii Andrisa Piebalgsa.

Słowacja wyłączyła reaktor o mocy 440 MW pod koniec 2008 r. ze względu na akcesyjne zobowiązania wobec UE. Jednak w sobotę, wobec braku dostaw gazu z Rosji, Bratysława postanowiła ponownie go aktywować.

"Jest oczywiste, że nie ma żadnej prawnej podstawy do uruchomienia elektrowni w Bohunicach i jeśli rząd ponownie zacznie z niej korzystać, zrobi to w jaskrawej sprzeczności z prawem UE" - oznajmił rzecznik Piebalgsa Ferran Tarradellas. Zapewnił też, że Bruksela usilnie pracuje nad rozwiązaniem energetycznych problemów Słowacji.

"Jesteśmy świadomi, że naruszymy umowę akcesyjną, lecz dzieje się to w czasie kryzysu" - powiedział słowacki premier Robert Fico na konferencji prasowej po ogłoszeniu decyzji o wznowieniu pracy reaktora. "Koszty naruszenia umowy są mniejsze niż straty, jakie wywołałoby załamanie się sieci elektrycznej" - podkreślił.

We wtorek ze względu na brak dostaw gazu z Rosji słowacki rząd wprowadził stan wyjątkowy w gospodarce.

Reaktor rozpocznie pracę w ciągu sześciu dni i pozostanie aktywny do chwili, kiedy Słowacja zagwarantuje sobie całkowitą stabilność dostaw gazu - oznajmił szef rządu w Bratysławie. Zapewnił też, że elektrownia w Bohunicach spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa i została unieruchomiona wyłącznie z przyczyn politycznych.

W umowie akcesyjnej Słowacja zobowiązała się do zamknięcia dwóch przestarzałych reaktorów jądrowych w Jaslovskich Bohunicach. Jeden z nich wyłączono pod koniec 2006 r., drugi - pod koniec 2008 r. Słowacja jest członkiem UE od 2004 roku.

Fico, który kieruje słowackim rządem od dwóch lat, jeszcze jako lider opozycji krytykował zapisy umowy akcesyjnej.