Naruszenie dyscypliny finansów publicznych: Zapłata odsetek czasem ujdzie bezkarnie

08.07.2017, 16:30
W podanej sytuacji, mimo zapłaty odsetek od faktury, nie doszło do naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

W podanej sytuacji, mimo zapłaty odsetek od faktury, nie doszło do naruszenia dyscypliny finansów publicznych.źródło: ShutterStock

W tym roku musieliśmy zapłacić naszemu kontrahentowi zaległą fakturę wraz z odsetkami w wysokości 1150 zł. Czy zapłata odsetek oznacza automatycznie naruszenie dyscypliny finansów publicznych?

Tak nie jest. Po pierwsze, zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (dalej: d.f.p.), naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest niewykonanie w terminie zobowiązania jednostki sektora finansów publicznych, w tym obowiązku zwrotu należności celnej, podatku, nadpłaty lub nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne, którego skutkiem jest zapłata odsetek, kar lub opłat albo oprocentowanie tych należności.

Z kolei zgodnie z ust. 2 nie stanowi naruszenia dyscypliny finansów publicznych zaniechanie dotyczące obowiązku zwrotu należności celnej, podatku, nadpłaty lub nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne, jeżeli zapłata odsetek lub oprocentowanie są związane z czynnościami mającymi na celu ustalenie zasadności zwrotu tych należności. W orzecznictwie regionalnych komisji orzekających podkreśla się, że samo niewykonanie zobowiązania (bez zapłaty odsetek) nie rodzi jeszcze odpowiedzialności z art. 16 ust. 1 d.f.p. Z podanego stanu faktycznego wynika jednak, że zapłata odsetek miała związek z niewykonaniem zobowiązań w terminach wynikających z faktur kontrahentów. Zatem przesłanki ustawowej odpowiedzialności w zakresie dyscypliny finansów publicznych wystąpiły.

Po drugie, również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 22 maja 2015 r. (sygn. akt V SA/Wa 379/15) zaakcentował, że: „Naruszeniem ładu finansów publicznych jest bowiem uiszczenie odsetek, kar lub opłat, a nie sam fakt niewykonania określonego zobowiązania. To tak rozumiane działanie jednostki sektora finansów publicznych zasługuje na negatywną ocenę”.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane