statystyki

Dzięki nowym OFE rząd taniej sfinansuje deficyt budżetowy

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski05.06.2017, 07:25; Aktualizacja: 05.06.2017, 08:29
pieniądze, podatki, kalkulator

pieniądze, podatki, kalkulatorźródło: ShutterStock

Nowe fundusze powstałe na gruzach OFE nie będą miały zakazu lokowania w obligacje skarbowe. Dla resortu finansów to dobra wiadomość.

Dotychczasowe OFE po przekształceniu w specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO) i utworzone w nich subfundusze zyskają więcej swobody w swoich strategiach inwestycyjnych. Przez pierwsze lata będą jeszcze związane gorsetem nakazującym im utrzymywać co najmniej 90 proc. w akcjach. Z roku na rok będzie on jednak coraz luźniejszy.

To będzie koniec funduszy stricte akcyjnych, którymi OFE zostały po umorzeniu obligacji skarbowych z ich portfeli w lutym 2014 r. Wówczas zakazano im kupowania długu rządowego, a przez pierwszy rok musiały utrzymywać trzy czwarte aktywów w akcjach. Co roku limit ten malał o 20 proc. Dzięki temu w portfelu pojawiało się więcej miejsca na kolejne aktywa z listy instrumentów, w które mogą inwestować: obligacje korporacyjne i samorządowe, papiery BGK czy listy zastawne. Ale zakaz inwestycji w papiery emitowane przez Skarb Państwa obowiązywał na stałe.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane