statystyki

Dzięki nowym OFE rząd taniej sfinansuje deficyt budżetowy

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski05.06.2017, 07:25; Aktualizacja: 05.06.2017, 08:29
pieniądze, podatki, kalkulator

pieniądze, podatki, kalkulatorźródło: ShutterStock

Nowe fundusze powstałe na gruzach OFE nie będą miały zakazu lokowania w obligacje skarbowe. Dla resortu finansów to dobra wiadomość.

Dotychczasowe OFE po przekształceniu w specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO) i utworzone w nich subfundusze zyskają więcej swobody w swoich strategiach inwestycyjnych. Przez pierwsze lata będą jeszcze związane gorsetem nakazującym im utrzymywać co najmniej 90 proc. w akcjach. Z roku na rok będzie on jednak coraz luźniejszy.

To będzie koniec funduszy stricte akcyjnych, którymi OFE zostały po umorzeniu obligacji skarbowych z ich portfeli w lutym 2014 r. Wówczas zakazano im kupowania długu rządowego, a przez pierwszy rok musiały utrzymywać trzy czwarte aktywów w akcjach. Co roku limit ten malał o 20 proc. Dzięki temu w portfelu pojawiało się więcej miejsca na kolejne aktywa z listy instrumentów, w które mogą inwestować: obligacje korporacyjne i samorządowe, papiery BGK czy listy zastawne. Ale zakaz inwestycji w papiery emitowane przez Skarb Państwa obowiązywał na stałe.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane