"Rok 2008 był naprawdę niezłym rokiem dla Polski. Pomyślnie rozstrzygnięto kilka ważnych dla naszego kraju spraw na arenie międzynarodowej. (...) Dobra sytuacja w gospodarce sprzyjała zwiększaniu zatrudnienia i spadkowi bezrobocia, wzrostowi indywidualnej konsumpcji iámakroekonomicznych wskaźników ekonomicznych" - poinformowała KPP we wtorek w komunikacie.

W ocenie KPP, choć rozpoczęto odkładane od lat reformy, to jednak ze względów politycznych są trudności z ich dokończeniem.

"Był to także rok odrodzenia prawdziwego dialogu społecznego. Komisja Trójstronna stała się znów forum poważnych, nie zaś pozorowanych dyskusji. Przywrócony został równy parytet partnerów społecznych w Komisji" - zauważa KPP.

Według KPP kryzys finansowy, który eksplodował w Stanach Zjednoczonych, rozlał się na światową gospodarkę.

KPP ma nadzieję, że rządowy pakiet antykryzysowy, wart 91 mld zł, zminimalizuje negatywne dla gospodarki skutki kryzysu

"Niestety, walcząc z nim, większość państw - tak naprawdę - koncentruje się na ograniczaniu skutków kryzysu u siebie, by przerzucić koszty na sąsiadów. (...) Światowe spowolnienie pod koniec roku wpłynęło na wyniki gospodarcze Polski" - podała Konfederacja.

KPP ma nadzieję, że rządowy pakiet antykryzysowy, wart 91 mld zł, zminimalizuje negatywne dla gospodarki skutki kryzysu i recesji ogarniającej coraz więcej państw. Powinien on nie dopuścić do ograniczania kredytów dla przedsiębiorstw.

Konfederacja zauważa, że na znaczeniu zyskują sukcesy polskiej polityki zagranicznej na unijnej i międzynarodowej arenie. Jako przykład, podaje relacje z Rosją, która zdjęła embargo na polskie mięso i produkty roślinne.