Po zmianie prawa Polacy masowo wycinają drzewa. Drwale mają pełne ręce roboty

autor: Marek Chądzyński20.01.2017, 07:12; Aktualizacja: 20.01.2017, 07:18
Nowe prawo znosi obowiązek uzyskania zgody na wycinkę drzew na działkach należących do prywatnych właścicieli.

Nowe prawo znosi obowiązek uzyskania zgody na wycinkę drzew na działkach należących do prywatnych właścicieli.źródło: ShutterStock

Od początku roku prywatni właściciele działek mogą bez żadnych pozwoleń wycinać rosnące na nich drzewa. To efekt liberalizacji prawa o ochronie przyrody. Ministerstwo Ochrony Środowiska przymierzało się do niej przez kilka miesięcy, w połowie 2016 roku opublikowało projekt. Ale wersję ustawy, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia ostatecznie przygotowali posłowie. Autorzy chcieli uproszczenia procedur podnosząc, że wcześniej obowiązujące prawo było nadmiernie restrykcyjne, zbyt głęboko ingerowało we własność prywatną, a przez przewlekłość procedur mogło blokować inwestycje.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (36)

 • kliw(2017-01-24 15:08) Zgłoś naruszenie 80

  Urzędnicy i ekolodzy lamentują gdy wycinane jest pojedyncze drzewo często posadzone przez właściciela.Ci sami urzędnicy i ekolodzy nie widzą lub udają,że nie widzą co przez okrągły rok dzieje się w Lasach Państwowych.Od wiosny do wiosny w tych lasach jęczą piły .Drwale nie patrzą na wiek,gatunek,średnicę,porę roku-tną jak leci,do ostatniej sztuki na obszarze wyznaczonym przez pracowników Lasów Państwowych,którzy stosują zasadę:jest kupiec trzeba ciąć puki jest co.Po zalesieniu tak zdewastowanego terenu następna taka okazja nadarzy się po kilkudziesięciu latach.

  Odpowiedz
 • Bigmuzzy (2017-02-14 16:54) Zgłoś naruszenie 00

  Nie wycinajmy drzew, bo jeszcze zostaniemy partyzantami.

  Odpowiedz
 • piszący głupoty2 ?(2017-02-20 10:54) Zgłoś naruszenie 30

  Głosowałem na PIS ale przez ministra Szyszko zmieniłem orientację polityczną .W tak szybko postępującej zmianie klimatu każde drzewo powinno być na wagę złota i wycięcie drzew wyłącznie w szczególnych warunkach i pod kontrolą . Drzewa liściaste produkują tlen i pobierają dwutlenek węgla ale widocznie ministrowi uleciało to z głowy . Szyszko to jest szkodnik który zezwolił na wycinanie drzew dla deweloperów i z różnych powodów min. dla kaprysu ,widzimisię , wolności .W tym inne błahe powodu jak opady liści i ich zbieranie lub komuś po wielu zaczęło drzewo przeszkadzać lub zwierzątko które tam się chroniło . Szyszko dał się poznać jako zawzięty obrońca miejscowej gawiedzi i krzykaczy którzy mówili do kamery ,że jakieś owady ,płazy nie będą decydować gdzie ma droga być budowana. Dzięki obrońcom przyrody i drzew jednak trasa drogi mogła ominąć Dolinę Rospudy i ją zbudowano wbrew ministrowi .Szyszko został ponownie wybrany i nosi w internecie miano dewastatora przyrody i szkodnika drzew . *Wreszcie właściciel jest właścicielem*= to twierdzenie abderyty i nie myślącego logicznie dalekowzrocznie . Dla dzieci i przyszłych pokoleń zmiana klimatu będzie bardziej odczuwalna dlatego teraz trzeba zabronić wycinania drzew bez opamiętania czy z głupoty.* Przecież nie wytną wszystkich drzew , spokojnie* - ktoś ograniczony umysłowo tak wypowiada się tylko nie zastanawia się ,że drzewa są wycinane bardziej i więcej i dlaczego ?

  Odpowiedz
 • bc(2017-02-24 13:00) Zgłoś naruszenie 30

  Może należałoby podać także statystykę ile drzew kupili prywatni obywatele do zasadzenia. Jaki będzie bilans zysków i strat. Nie można zatrzymać czasu i nie kasować starych drzew bo działki prywatne to nie rezerwaty. Pilnujmy aby nie skasowali ogródków działkowych w miastach.

  Odpowiedz
 • BARBARA(2017-03-01 08:52) Zgłoś naruszenie 40

  PLAKAC MI SIE CHCE KIEDY WIDZE ILE MOIM MIESCIE ZOSTALO WYCIETYCH DRZEW DAWALY TLEN A TERAZ TYLKO PNIE STERCZA I WSZEDZIE LEZA TROTY,KOMU PRZESKADZALY PIEKNE DRZEWA ,PAMIETAJCIE O OGRODACH PRZECIEZ STAMTAD PRZYSZLISCIE.......TERAZ TYLKO BETON

  Odpowiedz
 • Paweł(2017-03-29 14:50) Zgłoś naruszenie 00

  zobaczymy jak zamiast lasów , będą same pola . Deweloperki posmarowali

  Odpowiedz
 • sas(2018-03-31 19:28) Zgłoś naruszenie 00

  to fakt gdzie nie spojrzeć powalone drzewa chwila swobody i trach niema drzew co będzie za parę lat smutne. "człowiek jest rakiem tej ziemi"

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane