Leasing jest droższy od kredytu bankowego, ale łatwiej go uzyskać. Dotacja dla bezrobotnego na założenie firmy z urzędu pracy wzrośnie w przyszłym roku do prawie 30 tys. zł.
O pożyczkę w banku jest teraz trudniej, ale to nie oznacza, że banki całkiem zapomniały o przedsiębiorcach.
- Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, która nie posiada żadnych kredytów ani leasingu, może skorzystać z produktów kredytowych dostępnych na oświadczenie dla małych firm - mówi Ewa Szerszeń z banku ING.
Przedsiębiorca może na przykład liczyć na kartę kredytową z limitem w wysokości 2 tys. zł. Linia kredytowa lub kredyt dla małych firm są najczęściej dostępne, dopiero gdy przedsiębiorca przez kilka miesięcy ma w banku konto firmowe. Zwykle, by dostać linię kredytową lub kredyt dla firmy trzeba posiadać konto od trzech do 18 miesięcy i prowadzić działalność gospodarczą od minimum sześciu miesięcy.
Takich wymogów nie ma przy leasingu. Właścicielem kupowanego urządzenia pozostaje firma leasingowa, więc mniej jest formalności i łatwiej leasingować kupno urządzenia, niż wziąć na niego kredyt. Trzeba mieć jednak wiadomość, że leasing jest zwykle droższy niż kredyt.
Jeśli urząd pracy nie wykorzystał jeszcze wszystkich środków na wsparcie dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą, to bezrobotny może liczyć obecnie na wsparcie finansowe przy zakładaniu własnego biznesu w wysokości 15 tys. zł. Warunkiem uzyskania pieniędzy jest przedstawienie wiarygodnego biznesplanu. Pieniądze można przeznaczyć na kupno urządzeń niezbędnych do wykonania usług budowlanych. W 2009 roku kwota tej dotacji ma wzrosnąć nawet o połowę. Przedsiębiorcy skarżą się jednak, że w niektórych regionach tych pieniędzy nie można przeznaczyć na kupno używanego sprzętu do świadczenia usług budowlanych.
Jeszcze większe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej od stycznia będzie można uzyskać z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Działanie 6.2). W 2009 roku z tego działania na wsparcie działalności nowych firm przeznaczonych zostanie prawie 60 mln euro. Dotacja może sięgać 40 tys. zł. Osoby. które dostaną taką dotację, mogą dodatkowo liczyć na tzw. wsparcie pomostowe. Przez rok od rozpoczęcia działalności gospodarczej firma, która otrzyma taką pomoc, będzie mogła co miesiąc uzyskać dotacje w wysokości minimalnego, miesięcznego wynagrodzenia (od przyszłego roku - 1276 zł brutto).