Rozmawiamy z GRZEGORZEM SKRZYPCZAKIEM, prezesem Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Elektroeko - Bez zaangażowania punktów skupu złomu w zbiórce zużytych urządzeń elektrycznych nie uda się spełnić Polsce unijnych wymagań, które zobowiązują nas do zebrania rocznie 4 kg odpadów na jednego mieszkańca.
• Kiedy Polska będzie w stanie zbierać 4 kg elektroodpadów na mieszkańca?
- Sądzę, że będzie to możliwe nie wcześniej niż w 2011 roku. Warunek jest jeden: rządowe propozycje zmian w obowiązującej ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym muszą stać się prawem obowiązującym.
• Czy zaproponowane przez rząd zmiany rozwiążą główne problemy branży elektroodpadów?
- Unia Europejska wymaga, aby zbierano średnio 4 kg zużytych urządzeń RTV i AGD na jednego mieszkańca kraju. Warunkiem, który zadecyduje o powodzeniu tego przedsięwzięcia, jest uszczelnienie systemu zbierania zużytego sprzętu przez zobowiązanie punktów skupów złomu do rejestracji w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska. Będą one musiały rejestrować zbierane stare urządzenia i przekazywać je do odpowiednich zakładów przetwarzania. Niedopuszczalne będzie traktowanie ich jako złomu.
• W jaki sposób skupy złomu pomogą wypełnić unijne zobowiązania dotyczące ilości zbieranych zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych?
- Gdyby przyjąć założenie, że szacunki branży złomiarskiej są zbliżone do prawdy, to nie powinniśmy mieć większych problemów ze spełnieniem unijnego wymogu. W praktyce wiele osób oddaje zużyte urządzenia lub samodzielnie zdemontowane (nielegalnie) do punktów skupu złomu. Te przyjmują je bez jakiejkolwiek rejestracji i zamiast przekazywać do uprawnionych zakładów przetwarzania, traktują je jako złom. Taka praktyka po wejściu znowelizowanych przepisów nie będzie już możliwa.
• Czy surowe kary za demontowanie sprzętu elektrycznego poza wyspecjalizowanymi zakładami przetwarzania wymuszą przestrzeganie ustawy w praktyce?
- Na 22 tys. ton, które zebrało w zeszłym roku Elektroeko z punktów skupu złomu, zarejestrowanych jako punkty zbierania, pochodzi tylko ok. 500 ton urządzeń. Zdecydowana większość nie jest jednak zarejestrowana w GIOŚ. Szacunki całej branży złomiarskiej mówią, że w sumie skupy złomu zebrały od 60 do 180 tys. ton odpadów pochodzących ze zużytych urządzeń RTV i AGD. Aby Polska wypełniła unijne normy odzyskiwania tego sprzętu, wystarczy zebrać w całym kraju 150 tys. ton zużytego sprzętu.
• Zużyty sprzęt będą zbierać także punkty serwisowe. Czy to nie będzie nadmierne obciążenie dla takich firm?
- Wręcz przeciwnie. Do tej pory serwisy były traktowane jako wytwórcy odpadów. Pozbywając się sprzętu musiały za to zapłacić jak za wywóz zwykłych śmieci. Po zmianach w ustawie będą mogły nieodpłatnie przekazać sprzęt zbierającym takie urządzenia. Koszty serwisów będą w ten sposób mniejsze.
NOWELIZACJA USTAWY W SEJMIE
Projekt nowelizacji ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym jest obecnie przedmiotem prac sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. 7 października ma się odbyć jego drugie czytanie w Sejmie - komisja ma przedstawić sprawozdanie na temat projektu.