Grupa PZU wciąż deklaruje, że kupiłaby życiowe operacje AIG w naszym regionie. Czy to realne?

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest oferta publiczna wydzielonej spółki Alico. W jej skład wchodzą operacje w 54 krajach, na rynkach rozwijających się i rozwiniętych w Europie, Azji, na Bliskim Wschodzie, w Afryce oraz Ameryce Łacińskiej. Poszukiwanie inwestora strategicznego trwało od jesieni ubiegłego roku do marca tego roku – bez skutku. Nie słyszałem o projekcie sprzedaży jakiejś części grup, np. spółek z Europy Środkowej i Wschodniej. Byłoby to wbrew interesom właścicieli, bo Alico jako całość jest więcej warte niż jej poszczególne elementy. Jesteśmy w różnych regionach, na różnych rynkach, to ma swoją wartość.

Na ile kłopoty AIG odbiły się na waszej działalności? Czy spadek przypisu składki w 2008 roku o 8 proc. to efekt mniejszego zaufania klientów?

To było raczej odbicie sytuacji. W 2008 roku rynek prawdziwych ubezpieczeń, a więc z wyłączeniem polisolokat i polis ustrukturyzowanych, skurczył się o około 20 proc. W oczywisty sposób nas to też dotknęło. Klienci nie rezygnowali z naszych usług, ze względu na informacje o problemach AIG.

Ogólny, 50-proc. wzrost rynku był zasługą polis inwestycyjnych, na których oferowanie nie zdecydowaliśmy się ze względu na ich niską rentowność. Stąd spadek naszego udziału w rynku w 2008 roku do 3,6 proc. Ale po I półroczu 2009 r., według KNF, mamy już 6,1 proc., dlatego że niektóre towarzystwa wycofały się z polis inwestycyjnych.

Ale chyba w przypadku OFE był problem braku zaufania, bo straciliście sporo klientów?

Konkurenci rzeczywiście wykorzystali sytuację i przekonywali klientów do zmiany funduszu. Na szczęście ostatnio widać już spadek liczby odejść i wzrost transferów do nas. Spodziewam się, że zmiana nazwy funduszu na Amplico pozwoli poprawić saldo. Już na początku przyszłego roku powinno być ono dodatnie.

Nie bez znaczenia będzie z pewnością planowana przez nas w tym roku kampania reklamowa, promująca nową markę wszystkich spółek z grupy Amplico. Szczególnie w funduszach emerytalnych marka odgrywa bardzo istotną rolę. W 2010 roku będziemy też realizowali nową strategię zakładającą większe efekty synergii między spółkami: życiową, OFE i TFI. Ale jeszcze za wcześnie na szczegóły.

Więcej informacji: "Dzielenie spółek z grupy AIG nie ma sensu".

di.com.pl