Nie można oczekiwać, że rewolucja nastąpi zaraz po tym, jak nowe przepisy zaczną funkcjonować. Jednak jestem optymistą i uważam, że to będzie mocny fundament rozwoju kraju. Obecnie samorządowi brakuje pieniędzy, dlatego przygotowaliśmy rozwiązania, które mogą dać administracji publicznej korzyści w postaci nowej wiedzy, metod zarządzania, nowych technologii oraz dodatkowych pieniędzy.
Dlaczego partnerstwo publiczno-prywatne się nie sprawdziło?
- Pierwszą przyczyną jest negatywny klimat dla PPP w minionych latach. W poprzedniej kadencji współpraca administracji z biznesem była traktowana jako coś kryminogennego i korupcjogennego. Drugą przyczyną są sztywne, zbyt instruktażowe przepisy. Przewidują obowiązki, które są zbyt zbiurokratyzowane i kosztowne. Chodzi o obowiązek oceniania i wyważania ryzyka oraz przeprowadzania analiz przed podjęciem partnerstwa publiczno-prywatnego. Mam też na myśli akty wykonawcze do ustawy.
Co zatem zostanie zmienione w ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym?
- Nie będziemy niczego poprawiać, tylko uchylimy poprzednią ustawę. Zrezygnujemy ze wszystkiego, co było krytykowane. Nie będzie obowiązku przeprowadzania analiz przed przygotowaniem PPP ani określania potencjalnego ryzyka dla przedsięwzięcia. Nowa ustawa zdefiniuje, czym jest umowa o PPP, ale nie skataloguje jej składników. Strony umowy będą musiały same zagwarantować optymalnie swój interes. Wspólna będzie odpowiedzialność. Tego się nie da zadekretować ustawą. Podmiot prywatny będzie miał prawo kontroli procesu realizacji inwestycji. Chcemy, aby przedsięwzięcia PPP były realizowane także z wykorzystaniem środków unijnych.
Jak nowa ustawa wpłynie na rynek?
- Nie można oczekiwać, że rewolucja nastąpi zaraz po tym, jak nowe przepisy zaczną funkcjonować. Jednak jestem optymistą i uważam, że to będzie mocny fundament rozwoju kraju. Obecnie samorządowi brakuje pieniędzy, dlatego przygotowaliśmy rozwiązania, które mogą dać administracji publicznej korzyści w postaci nowej wiedzy, metod zarządzania, nowych technologii oraz dodatkowych pieniędzy. Jak się one upowszechnią, to zaczną powstawać w Polsce inwestycje realizowane w formule PPP. Jednak ustawa to nie wszystko. Rząd musi przekonać ludzi, żeby nie bali się podejmować ryzyka, bo PPP jest wielką szansą, która pchnie Polskę do przodu.