Pawlak: potrzebne zmiany prawne by zapobiegać spekulacjom na rynku

29.11.2008, 16:13; Aktualizacja: 29.11.2008, 16:26

W Polsce nie ma żadnych przesłanek by pojawiły się zjawiska kryzysowe, ale na naszym rynku pojawiły się działania zbliżone do piractwa finansowego - uważa wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Zapowiedział podjęcie kroków, które zapobiegną spekulacjom na rynkach.

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP

Polecane

Komentarze (7)

  • Andrzej(2008-11-30 14:54) Zgłoś naruszenie 00

    A może instytucja giełdy się już przeżyła.
    Bo przecież firmy z przed 50 lat a dzisiaj to już nie to samo. Dawniej firma należała w całości lub w znacznej części do kogoś konkretnego i on mając pakiet większościowy "pilnował interesu", a drobni akcjonariusze wiedzieli przynajmniej z "kim i co tańczą". Dzisiaj nie wiadomo kto jest właścicielem firmy i w jakim procencie, wystarczy mieć niewielki udział i rządzić firmą tak aby przepompować jej wartość do swojej prywatnej firmy lub na swoje konto w rajach podatkowych, oczywiście ze stratą drobnych udziałowców

    Odpowiedz
  • zdumiony(2008-11-30 12:35) Zgłoś naruszenie 00

    Od dawna się dziwie, że nie wprowadzono zakazu publikacji rekomendacji odnośnie cen akcji spółek giełdowych. Przciez te rekomendacje to jawna manipulacja i jej jedynym celem jest wywołanie okreslonego zachowania mniejszych inwestorów ( nie tylko indywidualnych) .

    Odpowiedz
  • andin(2008-11-30 12:47) Zgłoś naruszenie 00

    Za komuny nazywali "ich"spekulantami i wysyłali na Żuławy rowy kopać.Po 1989 zostali nazwani "inwestorami portfelowymi" i hołubiono ich ze wszystkich stron.Przecież gołym okiem widać,ze to jaja"głupie głupoty".Międzynarodowi aferzyści kręcą nami jak chcą,dzieje się tak od lat.OFE straciły majątek,ludzie się boją co będzie z ich emeryturami,a w TV spektakl pt "co kto na kogo powiedział".No żenada !

    Odpowiedz
  • Jest też racja --- przykład 4(2008-11-29 16:54) Zgłoś naruszenie 00

    polska giełda w ciągu ostatniego roku straciła 1500 punktów" z ostatnich wieczornych wiadomości w TVP Biznes i Gospodarka a prawdziwość tych słów można potwierdzić przez analizę wykresów WIG 20 w ostatnim roku. Zwalanie więc na to ,że całe zło na Polskiej Giełdzie to tylko zasługa ostatnich dni jest kłamstwem! i równocześnie wybielaniem rządu który chcąc wyprzedawać na raz wszystko doprowadził do takiego stanu. Mam dla Was propozycje: spróbujcie wszyscy na raz sprzedać całe własne mienie- za ile to zrobicie? tak postępują idioci albo Ci co chcą to rozkraść

    Odpowiedz
  • macie rację -przykład 3(2008-11-29 16:50) Zgłoś naruszenie 00

    obroty na giełdzie zmalały do nieznacznych a ceny większości akcji sie zmieniają jakby nic się nie stało.
    A przecież jeżeli ktoś ma dla przykładu 15 mln akcji to dla sprzedania 5 akcji ,ceny wszystkich akcji nie będzie zmieniał gdyż to nie logiczne.
    Ale u nas kursy się zmieniają bo komuś bardziej zależy na prowizji od obrotu niż na realnej wycenie akcji.

    Odpowiedz
  • macie rację -przykład 2(2008-11-29 16:45) Zgłoś naruszenie 00

    złotówka straciła na wartości względem obcych walut ale majątek firm na giełdzie nie mógł starcić gdyż majątek to rzecz trwała i przeliczana na waluty szczególnie jeżeli dotyczy to firm o zasięgu globalnym. Można się było więc spodziewać ,ze wartość akcji natychmiast wzrośnie o stopień Inflacji i co się stało -nic . Zupełnie jakby polski pieniądz był królem -i wszystek na świecie majątek był liczony względem jego. Nie było żadnych przeszacowań majątku firm! -czyli wartości akcji!

    Odpowiedz
  • Tak -macie rację -przykład 1(2008-11-29 16:37) Zgłoś naruszenie 00

    już wiadomo dlaczego waluty skoczyły tak gwałtownie względem złotówki> Platforma chciała udowodnić ,że EURO jest niezbędne i aby udowodnić to Narodowi ,że złotówką można manipulować zaczęli skupować gwałtownie waluty których obecnie brakuje na Polskim rynku co spowodowało podrożenie ich kursu. Przecież kryzys jest w USA i to dolar powinien tanieć. Teraz jak widzicie pożyczają nadmiar walut a to do Islandii ,a to do Pakistanu! Tak działają szkodniki -macie dowód!. Po prostu muszą jeszcze przez jakiś czas trzymać ciężar dowodu ,przecież-- ponoć gospodarka RP ma się dobrze więc jak inaczej to CUDowne zjawisko wytłumaczyć?!-Donald na WP pisał -”w sprawie euro byłem bardzo przebiegły” -tak to prawda -poczujemy to niedługo w cenach!

    Odpowiedz