Do 2010 roku PKN Orlen może przesyłać paliwa rurociągami produktowymi po stawkach obowiązujących od 2004 roku. Gwarantuje mu to trzyletni okres wypowiedzenia umowy o przesył produktów gotowych zawartej z właścicielem sieci rurociągów PERN Przyjaźń. Od trzech lat państwowy operator rurociągów stara się wynegocjować z płockim koncernem podwyżkę stawek za przesył paliw.

- Wobec fiaska prób podjęcia osiągnięcia porozumienia w kwietniu rozwiązaliśmy z PKN Orlen umowę - mówi wiceprezes PERN ds. strategii Marcin Jastrzębski.

- Nie mogę na razie ujawnić, o ile chcieliśmy podnieść stawki przesyłowe dla PKN Orlen - dodał.

Dawid Piekarz, rzecznik prasowy płockiego koncernu zapewnia, że negocjacje w sprawie zawarcia kolejnej umowy toczą się. Można oczekiwać jednak, że Orlenowi nie będzie się spieszyło z zawarciem nowej umowy, gdyż zapewne będzie ona zawierała wyższe stawki za przesył produktów z Płocka w głąb kraju (przesył rurociągami jest najtańszym sposobem transportu paliw). Ostateczne negocjacje w sprawie nowych stawek prawdopodobnie będzie już prowadził Operator Logistyczny Paliw Płynnych, który ma przejąć majątek przesyłowy.

KRZYSZTOF GRAD

krzysztof.grad@infor.pl