Bmibaby, tanie brytyjskie linie, uruchomiły wczoraj sprzedaż biletów z Warszawy i Gdańska do Cardiff i East Midlands. Połączenia startują 10 lutego.

- Przygotowujemy się do połączeń na innych kierunkach. Rozmawiamy z polskimi lotniskami - mówi Andrzej Kobielski, dyrektor działu planowania sieci i zarządzania przychodami w liniach bmibaby.

Linia istnieje od 2002 roku. Głównym udziałowcem jest osoba prywatna, Michael Bishop. Pozostałe akcje należą do Lufthansy (30 proc. minus 1 akcja) oraz do skandynawskiej grupy SAS (20 proc.)

W Polsce operuje już ponad dziesięć niskokosztowych linii, które w ciągu niespełna czterech lat zdobyły około 40 proc. udziałów w rynku.

- W tym roku uruchomiliśmy 30 nowych połączeń z Okęcia. W sumie mamy ich już ponad setkę - mówi Piotr Nalej, dyrektor pionu handlowo-marketingowego Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze (PPL).

PPL obiecuje rozbudowę warszawskiego terminalu Etiuda, z którego odlatują przewoźnicy niskokosztowi. W Polsce liczba podróżujących samolotami rośnie co roku o ponad 25 proc. W I półroczu prawie połowa z nich, czyli 4, 2 mln osób z prawie 8,6 mln korzystających z samolotów, została odprawiona w stołecznym porcie. Stale przybywa połączeń.

- 28 października z Warszawy do Madrytu zaczną latać linie Iberia - zapowiada Katarzyna Krasnodębska z Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

ULC prognozuje, że w tym roku polskie lotniska odprawią co najmniej 19,1 mln osób.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

W rankingu Skytrax, instytucji badającej opinie pasażerów linii lotniczych, lotnisko Okęcie znalazło się w tym roku na 112 ze 180 miejsc, a Polskie Linie Lotnicze LOT zostały uznane za przewoźnika średniej klasy - chwalony jest za jakość posiłków, krytykowany za niepunktualność i jakość rozrywki, np. brak prasy. W porównaniu z 2006 rokiem oceny były gorsze w obu przypadkach. Za najlepszą linię na świecie uznano zaś Singapore Airlines, a najlepsze lotnisko - Hongkong International Airport. W naszej części Europy zwyciężyły czeskie linie CSA, a następnym docenionym jest węgierski Malev. Najwyższą ocenę dostały też lotniska w Pradze i Budapeszcie.

27,4 proc. pasażerów więcej niż rok temu obsłużyły w I półroczu krajowe lotniska

KATARZYNA KOZIŃSKA-MOKRZYCKA

katarzyna.kozinska@infor.pl