MAKRO
Prezydent łagodny dla banków. Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta i prezes NBP Adam Glapiński przedstawili nowe propozycje dotyczące rozwiązania problemu walutowych kredytów mieszkaniowych. Frankowicze mają otrzymać zwrot spreadów, natomiast przewalutowanie kredytów walutowych ma być procesem dobrowolnym, rozłożonym w czasie, zależnym od zastosowanych w przyszłości działań regulacyjnych. Autorzy projektu oceniają, że koszty zwrotu spreadów wyniosą 3,6–4,0 mld zł. Szacunek Trigon DM to ok. 8 mld zł.
Rekordowa poprawa na rynku pracy. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lipcu 8,6 proc., co oznacza spadek o 1,4 pkt proc. w ujęciu rocznym. To szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) na podstawie danych z urzędów pracy. Tak dobrego wyniku nie było od czerwca 1991 r. Liczba bezrobotnych na koniec lipca zmniejszyła się we wszystkich województwach i spadła łącznie do 1,362 mln osób.
Mniej kredytów na mieszkania. Banki w III kw. tego roku spodziewają się istotnego spadku popytu na kredyty mieszkaniowe i zapowiadają kontynuację zaostrzania polityki kredytowej. Z ankiety Narodowego Banku Polskiego wśród banków wynika jednocześnie, że w tym czasie przewidują niewielkie złagodzenie polityki kredytowej w przypadku większości kredytów dla przedsiębiorstw, z wyjątkiem kredytów długoterminowych dla MSP.
Budzenie gospodarki w Japonii. Rząd przyjął we wtorek nowy program reform ekonomicznych. Przeznaczy ok. 132 mld dol. m.in. na większe zasiłki dla uboższych obywateli i wydatki infrastrukturalne. Wartość całego pakietu reform wynosi ok. 273,3 mld dol., ale część to wydatki w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego i inne kwoty, które nie będą bezpośrednim wkładem rządu. Program musi jeszcze zatwierdzić parlament. Rząd szacuje, że plan ten doprowadzi w najbliższym czasie do wzrostu PKB o ok. 1,3 proc. ⒸⓅ
Bezrobocie w Polsce / Dziennik Gazeta Prawna