Właściciel Polskiego Holdingu Farmaceutycznego ma obiekcje co do planu połączenia trzech Polf. Wszystko wskazuje na to, że nim reforma ruszy, fabrykom minie kolejny zmarnowany rok.

Polski Holding Farmaceutyczny, czyli trzy Polfy, które go tworzą, zmarnował trzy lata, w czasie których cała grupa zaczęła cofać się w rynkowym rozwoju.
Jednak przyspieszenia nie ma. Ministerstwo Skarbu kontestuje strategiczny plan połączenia trzech firm w jeden koncern przygotowany przez nowy zarząd PHF. Nie wiadomo, kiedy strategia może zostać zatwierdzona przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. Rzecznik prasowy ministerstwa odpowiada, że „walne zgromadzenie PHF odbędzie się w stosownym terminie, po dokonaniu niezbędnych do oceny projektu opracowań”.
- Mamy pewne zastrzeżenia, które wymagają dopracowania zarządu holdingu - przyznaje Michał Krupiński, wiceminister skarbu nadzorujący PHF.
Nie chce powiedzieć, jakiego rodzaju są to zastrzeżenia. Chętnie wyręczają go w tym posłowie opozycji.
- Dwa lata zajęło podjęcie decyzji, że zamiast holdingu powstanie koncern. Bez harmonogramu, dat i konkretnego planu połączenia, którego nie widzę, to nie jest jednak żadna strategia - mówi Aleksander Grad, przewodniczący sejmowej Komisji Skarbu.
Kolejny rok stagnacji może się skończyć dla spółek utratą pozycji, której odbudować już się później nie uda. I jeśli nie wszystkie, to co najmniej jeden zakład trzeba będzie zamknąć. Spadają wyniki spółek, eksport, udziały w rynku.
- W firmach jest duży zastój. Przez trzy lata zarządy Polf koncentrowały się na walce z holdingiem, a nie na pracy. Wstrzymane są inwestycje, nie ma rozwoju. Skoro ten holding jest i politycy nie chcą tego zmieniać trzeba szybko usprawnić, pracę fabryk - mówi Mirosław Miara, szef Solidarności w Polfie Warszawa.
Do tej pory związkowcy torpedowali wszystkie pomysły, które mogły pozbawić Polfy suwerenności. Złagodzili nieco podejście, ale swoją zgodę - której brak doprowadził wcześniej do dymisji dwóch prezesów PHF - i tak uzależniają od korzyści z konsolidacji dla pracowników.
KATARZYNA KOZIŃSKA