statystyki

Polskie firmy już nie upadają tak często

autor: Patrycja Otto30.06.2016, 07:44; Aktualizacja: 30.06.2016, 08:22
Eksperci spodziewają się, że w II półroczu trend spadkowy w upadłościach się utrzyma.

Eksperci spodziewają się, że w II półroczu trend spadkowy w upadłościach się utrzyma.źródło: ShutterStock

W I połowie roku sądy ogłosiły 328 bankructw firmowych – wynika z danych Coface. To zasługa dobrej koniunktury, która jeszcze potrwa. Od stycznia do czerwca liczba bankructw w Polsce zmniejszyła się o 14 proc. r./r. Tym samym potwierdzają się prognozy ekspertów – że ich skala będzie sukcesywnie maleć.

Trend spadkowy został odnotowany we wszystkich ważniejszych sektorach. Najbardziej jednak w transporcie, gdzie upadło w tym roku o 43 proc. mniej przedsiębiorstw. Dzieje się tak, mimo że długi w branży nie topnieją. W czerwcu tego roku sięgnęły 514 mln zł, były o prawie 26 proc. wyższe w porównaniu do roku ubiegłego – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Wpływ na to mają ograniczenia wynikające z niewielkiego handlu z Rosją i Ukrainą. Problemy pogłębia też rosnący protekcjonizm w Europie Zachodniej, który przejawia się wprowadzaniem przepisów o płacy minimalnej w Niemczech i we Francji. Firmy przewozowe starają się szukać nowych partnerów, co jak widać, na razie im się udaje.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane