W przypadku lokat o stałym oprocentowaniu o wartości 1 tys. zł i zakładanych na okres trzech miesięcy aktualnie najwięcej - 10 proc. w skali roku - oferuje Nordea Bank na lokacie Superhit. Wymaga jednak założenia konta osobistego i rachunku oszczędnościowego. Jeżeli zależy nam tylko na lokacie, o 1 pkt. proc. mniej odsetek dostaniemy na lokacie CzystyZysk w Fortis i Dominet Banku. 9 proc. w skali roku zarobimy też na depozytach w Polbanku EFG i Noble Banku. Najatrakcyjniejszą lokatę o zmiennym oprocentowaniu ma Bank BGŻ (6 proc.).

Chcąc zdeponować 1 tys. zł na okres 12 miesięcy, najwięcej wypłaci Noble Bank na dwóch lokatach o oprocentowaniu stałym (9,4 i 9,2 proc.) i 9,3 proc. na lokacie z opcją urynkowienia, która oprocentowana jest według stawki zmiennej. Fortis Bank i Dominet Bank oferują 8,1 proc. (oprocentowanie stałe).

Konto, ale pod warunkami

Żeby zwiększyć płynność inwestycji, można rozważyć założenie konta oszczędnościowego. Przy saldzie 1 tys. zł najwięcej, bo aż 8 proc. w skali roku, oferuje Lukas Bank na Rachunku Oszczędzam. Są to jednak warunki promocyjne - bank wymaga posiadania konta podstawowego, a atrakcyjne oprocentowanie naliczane będzie tylko do 13 stycznia 2008 r. 7,07 proc. oferuje Citi Handlowy na Koncie SuperOszczędnościowym, ale za jego prowadzenie zapłacimy 29,99 zł (bank zwalnia z tej opłaty, jeżeli na konto podstawowe wpływa wynagrodzenie wysokości co najmniej 1,5 tys. zł lub klient wykona kartą płatniczą Citicard płatności bezgotówkowe o wartości 500 zł miesięcznie). Ponadto odsetki naliczane są w miesiącach, w których klient nie wypłaci pieniędzy. Polbank EFG oferuje 7 proc., ale też wymaga posiadania konta podstawowego (prowadzenie konta podstawowego i oszczędnościowego jest bezpłatne). Konto Hybrydowe w Toyota Banku daje 6,75 proc. odsetek w skali roku, ale miesięcznie kosztuje 10 zł. Ulokowanie 1 tys. zł na takim koncie z myślą o zarabianiu nie ma więc sensu. Bezpłatnie i bez konieczności posiadania ROR można korzystać z konta oszczędnościowego w Banku Pocztowym, który oferuje 6 proc. w skali roku.

Inwestycja 10 tys. zł

Dysponując większą kwotą, możemy liczyć nie tylko na wyższe oprocentowanie. Dzięki temu mamy też więcej możliwości zainwestowania kapitału, np. w lokaty opakowane w formie ubezpieczenia na życie i dożycie. Tego typu produkty zwolnione są z 19-proc. podatku od zysków kapitałowych. Podawane przez banki oprocentowanie jest więc ubruttowione po to, by móc porównać je z zyskownością standardowych lokat. Inwestując 10 tys. zł na okres 12 miesięcy (banki nie oferują lokat w formie ubezpieczenia na okres krótszy niż rok) na Lokacie Jesiennej w Noble Banku, zarobimy 9 proc. odsetek brutto. Certyfikat ubezpieczeniowy Kapitał & Pewność Raiffeisen Banku da 8,16 proc. zysku. Polisa lokacyjna Profit, oferowana przez Gold Finance, a także polisolokaty Lukas Banku i Deutsche Banku PBC zapewniają po roku 8 proc. zysku brutto.

Przy wpłacie 10 tys. zł na rok najwięcej na standardowych lokatach zarobimy w Noble Banku (dwie lokaty z oprocentowaniem stałym: 9,4 i 9,2 proc. i 9,3 proc. ze zmiennym). Kolejne miejsce w rankingu zajmuje lokata Raiffeisen Banku oprocentowana na poziomie 8,2 proc. (stopa stała).

Jeżeli 10 tys. zł będziemy chcieli ulokować na trzy miesiące, najwięcej - 10 proc. w skali roku - oferuje DnB Nord, ale tylko klientom, którzy zaciągną lub spłacają w banku kredyt hipoteczny. Tyle samo daje Nordea Bank, ale pod warunkiem założenia dwóch rachunków. Bez dodatkowych zobowiązań lokatę oprocentowaną na poziomie 9 proc. możemy założyć w Fortis Banku, Dominet Banku, Noble Banku i Polbanku EFG. Millennium, AIG Bank i Getin Bank wypłacą 8,5 proc. w skali roku.

Deponując 10 tys. zł na okres 24 miesięcy najwięcej oferuje Noble Bank (9,4 proc. w skali roku), Getin Bank (8,5 proc.) i Millennium (8 proc.). Najwyżej oprocentowana lokata o zmiennym oprocentowaniu da 7 proc. w skali roku (Bank Pocztowy).

Lokata 50 tys. zł

Co banki oferują zamożniejszym klientom? Na depozycie trzymiesięcznym o stałym oprocentowaniu i o wartości 50 tys. zł dostaniemy 9 proc. w Fortis Banku, Dominet Banku, Noble Banku i Polbanku EFG. Na lokatach rocznych najwięcej: 9,4 proc. (lokata o stałym oprocentowaniu) i 9,2 proc. (Lokata z 30% płynnością kapitału) oferuje Noble Bank, Raiffeisen Bank daje 8,5 proc., a 8,1 proc. Fortis i Dominet Bank (Lokata CzystyZysk). Można też rozważyć założenie lokaty w formie ubezpieczenia. Lokata Jesienna Noble Banku da po roku 9 proc. zysku, Kapitał & Pewność Raiffeisen Banku 8,16 proc., a polisolokaty Gold Finance, BOŚ, Lukas Banku i Deutsche Banku PBC - 8 proc.