Samozatrudnienie jest w Danii najprostszą i najbardziej popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej, którą może prowadzić na własny rachunek osoba prywatna.
Założenie firmy w Danii nie wymaga zgromadzenia kapitału zakładowego. Działalność gospodarczą można prowadzić w dwojaki sposób - pod własnym nazwiskiem albo nazwą przyjętą dla firmy przez jej właściciela.

Odpowiedzialność majątkowa

Druga forma prowadzenia firmy obarczona jest jednak sporym ryzykiem, bo właściciel (założyciel) firmy odpowiada w sposób nieograniczony majątkiem osobistym za powstałe zobowiązania.
Z punktu widzenia duńskiego prawa ta forma działalności jest ściśle związana z właścicielem firmy, co w przypadku jego śmierci skutkuje zaprzestaniem działalności. Pozostały majątek trwały nie jest wydzielony z całości majątku właściciela i bardzo trudno jest sprzedać firmę w całości.

Rejestracja

Podobnie jak w innych przypadkach (spółki kapitałowe) rejestracji tej formy działalności dokonuje się w Agencji ds. Działalności Gospodarczej i Przedsiębiorstw.
Firma wcale nie musi być jednoosobowa, może oprócz założyciela (właściciela) zatrudniać inne osoby. Ta ostatnia sytuacja wymaga jednak - zgodnie z duńskim prawem - poręczenia finansowego innej osoby fizycznej lub firmy duńskiej.
W przypadku gdy firmę rejestruje obcokrajowiec, który nie jest obywatelem Danii, musi legitymować się ważnym paszportem, a także przedstawić dokument informujący o miejscu siedziby firmy.

Jakie podatki

Przychody z prowadzenia firmy na zasadzie samozatrudnienia traktowane są przez SKAT (Urząd Skarbowy) jako przychody właściciela, a podatek od działalności gospodarczej jest deklarowany na jednym, składanym przez niego, zeznaniu podatkowym. Ponieważ osoba prowadząca firmę odprowadza analogiczne składki i podatki jak pracobiorcy, to z tego tytułu przysługują jej takie same, jak dla pracobiorców świadczenia zdrowotne, emerytalne i inne.
Deklaracje podatkowe VAT i dochodowa składane są raz na kwartał, a dokumentacje płacową pracowników małej firmy można prowadzić bezpłatnie na serwerze SKAT-u (Urzędu Skarbowego) w specjalnym systemie LetLon. Konstrukcja tego systemu pozwala na obliczanie wszelkich składników podatku po wpisaniu stawki godzinowej.
Zaliczki na podatek dochodowy odprowadza się co kwartał. W związku z tym, że kwoty nadpłacone w stosunku do tych, jakie wynikają z kalkulacji rocznej, są oprocentowane, to często zdarza się, że właściciele firm wpłacają wyższe zaliczki, aby otrzymać zwrot podatku z odsetkami, które częstokroć są wyższe od bankowych.
na stałe mieszka w Kopenhadze