"W tym roku mamy zaplanowane 2,3 mld zł przychodów z prywatyzacji. Dziś mamy ok. 1 mld zł. Umowy, które są prawie już na stole, dotyczące sprzedaży resztówek w sektorze energetycznym i stan zaawansowania negocjacji, pozwalają mi stwierdzić, że w tym roku zrealizujemy ten projekt" – powiedział Grad w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes.

Resort finansów podał wcześniej, że po dziewięciu miesiącach br. przychody z prywatyzacji wyniosły 808,4 mln zł, czyli 35,1% rocznego planu, zakładającego przychody z tego tytułu w wysokości 2,30 mld zł.

"A jeżeli te umowy, które są w tej chwili przygotowywane, zostaną zawarte w ciągu najbliższych tygodni, to nawet możemy tę kwotę przekroczyć. Myślę, że optymistycznie – nawet o 0,5 mld zł. Jest taka realna szansa, jeśli te negocjacje zakończymy w ciągu najbliższego miesiąca" – zadeklarował Grad.

Grad: kryzys na rynkach finansowych wpływa na plany resortu

Na początku października dyrektor departamentu w MSP Marcin Zieliński informował, że resort chce do końca tego roku sprzedać szwedzkiemu koncernowi energetycznemu Vattenfall resztówki w spółkach GZE i Vattenfall Heat Poland (VHP). Według niego, w 2009 r. MSP chce sprzedać w drodze rokowań z inwestorami akcje Elektrowni Chorzów, Elektrociepłowni Zabrze i Elektrociepłowni Bytom. Głównym składnikiem majątku w przypadku pierwszej z tych spółek są akcje Elektrociepłowni Elcho, w której inwestorem strategicznym jest czeski koncern CEZ.

Minister skarbu przyznał dziś, że kryzys na rynkach finansowych wpływa na plany resortu dotyczące prywatyzacji poprzez giełdę, ale plany te są kontynuowane.

"Prywatyzacje giełdowe, z racji tego, co jest na rynkach finansowych, idą jak po grudzie, bo nie jest łatwo. Ale my na pewno wykonamy plan przygotowania prospektów emisyjnych na ten rok – było pięć spółek zaplanowanych i pięć spółek w tym roku swoje prospekty w KNF albo złożyło, albo złoży" – powiedział Grad.